Zasadnicza część przepisów nowej ustawy Prawo wodne obowiązuje od 1 stycznia 2018 r. Ustawa wprowadziła wiele nowych rozwiązań, wśród nich m.in. nową konstrukcję prawną, nazwaną ?zgodą wodnoprawną?, regulowaną przede wszystkim przepisami zawartymi w dziale IX, a także w innych fragmentach ustawy.

Ustawa Prawo wodne (Ustawa z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne ? DzU z 2017 r. poz. 1566, ze zm.; dalej jako P.w. 2017) jest bardzo obszerna i skomplikowana, a przy tym przygotowana bardzo kazuistycznie i w pewnych elementach, niestety, nie do końca poprawnie. Dowodem na to jest już kilka przeprowadzonych nowelizacji usuwających kolejne błędy legislacyjne.

Pojęcie o charakterze zbiorczym

Pojęcie ?zgoda wodnoprawna? jest w polskim ustawodawstwie nowością, chociaż nie wszystkie instytucje prawne nim objęte mają też taki charakter. W konstrukcji ustawowej zgoda wodnoprawna jest pojęciem o charakterze zbiorczym, obejmującym różne formy ?administracyjnej? reglamentacji korzystania z wód. Słowo ?administracyjnej? użyte zostało w cudzysłowie głównie z tego powodu, że właściwymi w sprawie wydawania tych zgód są organy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, niemające formalnie statusu organów administracji.

Zgoda wodnoprawna, zgodnie z art. 388 ust. 1 P.w. 2017, jest udzielana przez:

1) wydanie pozwolenia wodnoprawnego ? jest to akt administracyjny (decyzja administracyjna), bardzo typowa, wręcz klas...