Zieleń miejska w Singapurze i Chinach cz. 1
Obszary metropolii stają dzisiaj przed coraz trudniejszymi wyzwaniami w kwestii zarządzania bogactwami naturalnymi, takimi jak: otwarta przestrzeń czy woda. Postęp gospodarczy w Azji wyparł mieszkańców ze wsi do dużych miast, przyczyniając się do coraz szybszego postępu urbanizacji.
Nastąpił wzrost zagrożeń związanych z ochroną środowiska i pauperyzacją społeczeństwa, która wynika również z szybkiego rozwoju. Wpływ zmian klimatu, żądanie zwiększania populacji, zanieczyszczenie i brak dostępu do wody pitnej będą miały znaczny wpływ na tereny miejskie nadające się do zamieszkania na całym świecie. Chociaż w Azji następuje szybki rozwój gospodarczy, to i tak zarządzanie źródłami wody, kontrolowanie jej zanieczyszczenia i zapewnianie bezpiecznych zapasów wody pitnej są decydującymi wyzwaniami dla takich krajów jak: Singapur czy Chiny. Państwa te starają się utrzymać w równowadze wzrost gospodarczy i zrównoważony rozwój. Statystyka wskazuje, że Chiny pod względem zasobów wody przypadających na jednego mieszkańca plasują się na trzecim miejscu wg średniej światowej, podczas gdy Singapur musi importować aż 40 procent wody z rzeki w sąsiedniej Malezji.
Dzisiaj na 600 obszarów miejskich w Chinach ponad 400 doświadcza niedoboru wody. Problem ten dotyka 160 mln ludzi. Czysta woda staje się rzadkością zarówno na wsi, jak i w m...