Aktywność ruchowa człowieka jest ważnym czynnikiem mającym znaczenie dla jego zdrowia, a dla dziecka jest niezbędnym warunkiem prawidłowego rozwoju. Spontaniczna, wrodzona potrzeba zabawy uzewnętrznia ten rozwój, wpływa na kształtowanie się postaw i ma duże znaczenie osobotwórcze.

Nowoczesną cywilizację, zwaną też informatyczną, charakteryzuje dominacja pracy umysłowej, przy bardzo niskiej aktywności ruchowej – dotyczy to również dzieci. Harmonogram naszych czynności jest często podporządkowany programowi telewizyjnemu i dostępności do komputera. Badania wykazują natomiast, że dziennie dzieci potrzebują ok. 5–6 godzin ruchu, co wynika z tempa ich rozwoju motorycznego. Ruch jest bowiem niezbędny dla wzmocnienia rozwoju kośćca, muskulatury, koordynacji i zręczności, a pośrednio także systemu nerwowego1.
Zainteresowanie zajęciami ruchowymi, głównie na otwartej przestrzeni w otoczeniu zieleni, wybór form tych zajęć, jest z jednej strony wynikiem wychowania, przykładów wyniesionych z domu rodzinnego, a z drugiej – oddziaływania dalszego środowiska, w tym także warunków terenowych w miejscu zamieszkania, dostępności bazy rekreacyjnej, oferty instytucji i organizacji działających na tym polu. W ten sposób najbliższe otoczenie miejsca zamieszkania jest ważnym czynnikiem pobudzającym aktywność ruchową ludzi.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?