Zielona Księga w sprawie odpadów tworzyw sztucznych
Europejski przemysł produkcji tworzyw sztucznych z zadowoleniem przyjmuje dokument Komisji Europejskiej ?Zielona Księga ws. odpadów tworzyw sztucznych w środowisku? jako inicjatywę, która wzmocni dialog na temat wyrobów z tworzyw sztucznych, a także zagospodarowania odpadów tworzyw, co pozwoli wyznaczyć przyszły kierunek odzysku tych wartościowych surowców.
Wiele kwestii poruszonych w Zielonej Księdze (ekoprojektowanie, planowana przestarzałość, osadzanie oraz systemy zwrotu itp.), związanych z obecnością odpadów tworzyw sztucznych w środowisku, nie dotyczy tworzyw sztucznych jako takich, lecz produktów wykonanych z dowolnych materiałów. Z zadowoleniem należy przyjąć potwierdzenie w Zielonej Księdze faktu, że lepsze wdrożenie istniejącego prawodawstwa dotyczącego odpadów może znacząco ograniczyć wpływ odpadów tworzyw sztucznych na środowisko. Przemysł traktuje Zieloną Księgę jako katalizator wspólnych działań, prowadzących do osiągnięcia celu, jakim jest zaniechanie składowania odpadów tworzyw sztucznych na wysypiskach do 2020 r., jak również zapobieganie temu, aby trafiały one do środowiska morskiego.
W Zielonej Księdze określa się, że zasadnicze różnice dotyczące wdrażania w państwach członkowskich prawodawstwa dotyczącego odpadów stanowią problem, jednak jednocześnie dokument ten nie wskazuje, jak można tę kwestię rozwiązać. Przezwyciężanie istniejących niedociągnięć w gospodarce odpadami należy rozpocząć...