Zielona transformacja miast
Po wyborach kwestia uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy nabierze zapewne niebawem nowej dynamiki. Dotyczy to także jednej z największych kopert inwestycyjnych KPO – Programu B3.4.1 (Inwestycje na rzecz zielonej transformacji miast), które towarzyszą reformie B3.4, zapisanej jako „Ramowe warunki dla inwestycji w zieloną transformację na obszarach miejskich”.
Jej celem jest przygotowanie i wdrożenie skutecznych rozwiązań prawnych oraz organizacyjno-instytucjonalnych na rzecz przyśpieszenia procesu zielonej transformacji miast w Polsce. Przydzielona kwota to blisko 3 mld euro.
Zapisane w KPO
Warto podkreślić, że środki te mogą być przeznaczane na projekty, których realizacja już trwa (od 2021 r.), jeśli mieszczą się one w działaniach wskazanych w KPO1, prowadzących do zazieleniania terenów miejskich, bardziej efektywnego wykorzystania zasobów, zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń czy przeciwdziałania utracie różnorodności biologicznej.
Efektami planowanych działań mają być m.in. zwiększenie efektywności energetycznej infrastruktury publicznej, zwiększenie powierzchni biologicznie czynnych na miejskich obszarach funkcjonalnych, zwiększenie ochrony zasobów wodnych, w tym przystosowanie obszarów miejskich do zmian klimatu, a także ograniczenie hałasu i poprawa jakości powi...