Z opracowania Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE) pt. ?Wpływ energetyki wiatrowej na polski rynek pracy? wynika z tego, że branża wiatrowa jest w stanie do 2030 roku zapewnić pracę nawet dla 42 tysięcy osób.  

Według WISE, w okresie najbliższych 15 lat może istotnie spaść zatrudnienie w górnictwie, co wynika przede wszystkim z warunków geologicznych i ekonomicznych. Z kolei rozwój technologiczny najbardziej sprzyja energetyce wiatrowej, która tworzy dobrze płatnych miejsc pracy. Wykorzystanie potencjału miejsc pracy w OZE jest możliwe pod warunkiem postawienia na rozsądną transformację polskiej energetyki i oparcia się w większym stopniu na niskoemisyjnych technologiach energetycznych.

Stan energetyki wiatrowej w Polsce i korzyści z niej wynikające dla gospodarki krajowej w ogromnej mierze zależą od stabilnego otoczenia regulacyjnego oraz przewidywalnego systemu wspierania odnawialnych źródeł. Jak bardzo jest to istotne pokazuje przykład ostatnich lat. W 2012 roku dzięki farmom wiatrowym pracę miało ok. 12 000 osób. Potem, z powodu niepewności legislacyjnej i przedłużających się prac nad ustawą o OZE, rozwój energetyki wiatrowej został spowolniony. Błyskawicznie znalazło to swoje odzwierciedlenie na rynku pracy. Zatrudnienie w tej branży zmniejszyło się prawie o jedną trzecią i ostatecznie całkowita liczba krajowych miejsc pracy zależnych od energetyki wiatrowej w 2014 roku spadła do ok. 8 400 osób.

Wchodzący...