Zielone oczyszczalnie umożliwiają powtórne wykorzystanie oczyszczonych ścieków z jednoczesnym niskim zapotrzebowaniem energetycznym. Wdrażane technologie, rozwiązujące problemy gospodarki ściekowej, oparte są na gospodarce niskoemisyjnej i gospodarce o obiegu zamkniętym.


Gospodarka ściekowa obszarów wiejskich naszego kraju podlega w ostatnich latach znacznym przemianom, w dużej mierze dzięki dotacjom UE na jej porządkowanie. Jednakże aktualny stan, jak pokazują wskaźniki, nadal jest niezadowalający. W 2014 r. w ogólnym bilansie wodno-ściekowym wsi jedynie 26% zużytej wody w gospodarstwach domowych trafiło do zbiorczych oczyszczalni ścieków. Ta rażąca dysproporcja pomiędzy ilością wody zużywaną w gospodarstwie domowym a ilością oczyszczanych ścieków pogłębia negatywne oddziaływanie gospodarki ściekowej na środowisko przyrodnicze1.

Poprawę stanu sanitarnego obszarów wiejskich upatruje się już nie tylko w rozbudowie systemów sieciowych, ale coraz częściej także w budowie oczyszczalni przydomowych. Przykładem takich działań są inwestycje podejmowane przez samorządy lokalne, polegające na wdrażaniu technologii tzw. zielonych oczyszczalni przydomowych2.


Technologia ta, oprócz rozwiązania podstawowego problemu zagospodarowania ścieków, wpływa także korzystnie na stan małej retencji oraz ochronę lokalnych wód podziemnych przed zanieczyszczeniami. Wartością dodaną inwestycji prowadzonych w oparc...