Idea miejskiej odnowy wykracza poza prostą definicję rewitalizacji. U jej źródeł leżą kryzys środowiskowy oraz przekonanie, że dotychczasowe działania w zakresie zmian klimatu to zdecydowanie za mało. Odpowiedzią na kryzys ekologiczny powinna być nie tylko ochrona, ale raczej odbudowa środowiska, niszczonego działaniem człowieka.

Odnowa bazuje na wartościach, a nie tylko rozwiązaniach technicznych, wymagając od projektantów i decydentów zarówno interdyscyplinarności, jak i refleksyjnego spojrzenia na rozwój i przemiany miast w dużej perspektywie czasowej.

Koncept odnowy miejskiej

Koncept odnowy miejskiej można tłumaczyć jako połączenie idei radykalnej akcji ekologicznej z głęboką, systemową zmianą w zarządzaniu ochroną środowiska. To połączenie poczucia potrzeby znacznego wzmocnienia działań naprawczych i odejścia od leczenia objawów kryzysów dotykających planetę. Nie chodzi tylko o konsekwencje antropogenicznych zmian klimatu, ale także o szereg innych powiązanych z tym zjawiskiem problemów. Konsekwencjami działań człowieka są m.in. utrata bioróżnorodności, problemy z dostępem do wody czy niszczenie gleb. Świadomość pilnej potrzeby działania oznacza, że obecnym hasłem działania na rzecz środowiska, także miejskiego, jest ?Nie mamy już więcej czasu na czynienie mniejszego zła?. Zmiana oznacza odrzucenie koncepcji szkodzenia środowisku w zamian za kompensację czy płacenie kar za szkodliwe działanie. Kierunki...