Nowatorskim pomysłem na ekologiczne zagospodarowanie terenów przemysłowych są zielone parki przedsiębiorczości. Łączą one cechy tradycyjnych parków przemysłowych z działaniami na rzecz ochrony środowiska.

 Obecnie polskie firmy coraz częściej poszukują nowych technologii i procesów produkcyjnych po to, aby obniżyć koszty i zredukować ryzyko ponoszenia odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone środowisku. Połączenie innowacyjnych rozwiązań z troską o przyrodę to jeden z głównych trendów wspieranych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska poprzez Program Czysty Biznes. Jego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej polskich przedsiębiorców oraz wsparcie i doradztwo w zakresie ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jedną z inicjatyw podejmowanych od 2004 r. w ramach tego programu są zielone parki przedsiębiorczości (ZPP).
 
Symbioza przyrody i przemysłu
ZPP stanowią instrument podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej regionów poprzez ochronę środowiska. Stanowią one szczególny rodzaj parku przemysłowego, czyli obszaru o określonej powierzchni (z łatwym dostępem do komunikacji), który wyposażony jest w infrastrukturę techniczną, dającą szerokie możliwości inwestycji. Na wzrost zainteresowania tego typu miejscami wpływają m.in. ułatwienia proceduralne związane z procesem inwestycyjnym, jasny stan prawny ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?