Panaceum na oczyszczanie ścieków, którym miała być rzęsa wodna stosowana w procesie technologicznym typu Lemna, niestety w Polsce zawodzi. Jest to spowodowane przede wszystkim niewłaściwą eksploatacją obiektów, które przez swoją uciążliwość zapachową stają się nieakceptowalne dla okolicznych mieszkańców.

W Polsce istnieje blisko 50 oczyszczalni tego typu. Na szczęście nie wszystkie funkcjonują niepoprawnie. Jednak nawet pojedyncze przypadki są bardzo dokuczliwe dla mieszkańców, którzy sąsiadują z awaryjnymi oczyszczalniami Lemna. Dolegliwość jest bardzo zauważalna, bo źle eksploatowane wydzielają po prostu bardzo nieprzyjemne odory, które mogą być także szkodliwe.
Smutna diagnoza ekspertów
? Najpierw ścieki muszą przejść przez część układu mechanicznego, który usuwa zanieczyszczenia stałe. Potem trafiają do zbiornika, ale na powierzchni musi on być podzielony grodziami na mniejsze części (kwartały), żeby wiatr nie przenosił rośliny na jedną część zbiornika. Rzęsa powinna być także odpowiednio często koszona. Dlatego jeśli się tego nie przestrzega, to po zimie, gdy nie gnije, może zacząć nawet fermentować. Pojawiają się też problemy związane z kosztami funkcjonowania oczyszczalni typu Lemna, bo są potrzebne odpowiednie urządzenia i ludzie. W sytuacji, gdy administrator oczyszczalni na tym oszczędza, technologia zacznie zawodzić i stwarzać kłopoty ? wyjaśnia prof. Janusz Łomotowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we ...