Zimowa reakcja Hiszpanii i Portugalii na suszę
Wiele się w ostatnim czasie mówi o niedoborach wody w Polsce i potrzebie podejmowania pilnych działań na rzecz budowy wydajnych systemów retencji, a także oszczędności oraz zabezpieczenia zasobów wodnych w różnych obszarach kraju. I choć obostrzenia związane z suszami nie mają u nas jeszcze drastycznego wymiaru, to sytuacja w innych państwach Unii Europejskiej daje wiele do myślenia. Przykładem może być Hiszpania i Portugalia, gdzie mimo zimy temat suszy i niedoborów wody zalicza się do kategorii palących i pilnych problemów.
Badania przeprowadzone w 2022 r. wykazały, że zmiany klimatu sprawiły, iż Półwysep Iberyjski jest najbardziej suchy od 1,2 tys. lat. W konsekwencji władze hiszpańskiego regionu Katalonia i portugalskiego regionu Algarve już teraz podjęły decyzje zmierzające do niwelowania niedoborów wody. Wzrasta też świadomość społeczna zagrożenia suszą i niedoborami wody, o czym świadczą ostrzeżenia płynące od miejscowych polityków i wola samorządów do podejmowania natychmiastowych działań.
3 tys. euro kary
W efekcie na południu Hiszpanii wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi złamanie zasad dotyczących zużycia wody może skutkować grzywną w wysokości 3 tys. euro. Natomiast portugalski rząd nakazał m.in. zmnie...