Paweł T. Dolata

W listopadowym numerze „Przeglądu Komunalnego” omówiono zimowanie w polskich miastach wyłącznie ptaków wodnych. Tym razem mowa będzie o pozostałych ptakach zimujących w miastach, należących głównie do rzędu wróblowatych.


Zimę większość naszych ptaków spędza w regionach o bardziej przyjaznym klimacie. Zaskakująco dużo pozostaje ich jednak w Polsce. Ważnymi miejscami ich zimowania są właśnie miasta. Tylko w śródmieściu Warszawy w latach 1987-2000 stwierdzono obecność 84 gatunków ptaków, z czego 59 zimowało regularnie. Zagęszczenie o tej porze wynosiło 2,5-4,5 tys. ptaków/km2. Zimą było na tym terenie ok. 1,5-krotnie więcej ptaków niż gnieżdżących się wiosną1.

Zimujące gatunki

Najwięcej ptaków zimujących w miastach należy według systematyki zoologicznej do rzędu wróblowatych (łac. Passeriformes). Ta obszerna grupa obejmuje także ptaki mało podobne do wróbla, np. gawrony. W miastach tak samo często, jak w innych porach roku, można zimą spotkać wróble zwyczajne i mniej liczne mazurki [Fot.: Kos - na zimę pozostają w miastach głównie samce]. Z rodziny łuszczaków występują czyże, trznadle, czeczotki, dzwońce i największe grubodzioby. Z sikor licznie zimują bogatki i modraszki, rzadziej sikory ubogie, czarnogłówki i sosnówki, a także spokrew...