Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zmienia dotychczasowy sposób zarządzania odpadami komunalnymi. Efektywne realizowanie zapisów tej ustawy wymaga przy tym wsparcia ze strony systemów informatycznych.

Przez system informatyczny rozumie się albo oprogramowanie (tzw. aplikacje) umożliwiające wprowadzanie, przeglądanie/wyszukiwanie, modyfikowanie i usuwanie danych, albo oprogramowanie służące trwałemu składowaniu danych i zabezpieczaniu ich przed zniszczeniem. Na obecnym etapie rozwoju inżynierii oprogramowania preferowane są aplikacje z dostępem przez przeglądarkę internetową, programowane w wielu różnych językach, np. Net, Java, Java Script, PHP czy Ruby. Z kolei dane przetwarzane przez te aplikacje gromadzi się w bazie danych, obsługiwanej przez tzw. system zarządzania bazą danych. Dla typowych zastosowań ewidencyjnych, takich jak ewidencja odpadów, stosuje się relacyjne bazy danych. Przechowywane w nich informacje są reprezentowane w postaci powiązanych ze sobą tabel.

Na rynku istnieje wiele systemów informatycznych, oferujących funkcjonalność wynikającą z zapisów ustawy. Dyskusja, która toczy się w prasie branżowej na ten temat1, 2, koncentruje się na zidentyfikowaniu funkcjonalności, które powinien posiadać system informatyczny wspierający znowelizowaną ustawę. Wymienia się tu m.in. zarządzanie zarówno deklaracjami właścicieli nieruchomości, jak i decyzjami, księgowość, automatyczną ko...