Zmiany i modyfikacje: NPRGN
Proces konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu założeń Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych okazał się bardzo inspirujący i zachęcający do dyskusji nad zakresem i kształtem tego dokumentu.
W jego wyniku wprowadzono szereg istotnych zmian. Przede wszystkim inny jest tytuł programu. Brzmi on teraz – Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN).
Inne akcenty
Ta zmiana ma podkreślić, że chodzi nam o przestawienie polskiej gospodarki na tory niskoemisyjne, a nie tylko o usuwanie skutków, czemu ma służyć redukcja emisji gazów cieplarnianych. Zależy nam głównie na tym, aby emisja występowała w jak najmniejszym zakresie. To nie jest tylko zmiana kosmetyczna, lecz wyraźna wskazówka dla przedsiębiorców, inwestorów, samorządów gospodarczych i terytorialnych, a także poszczególnych obywateli, w jakim kierunku powinni podążać.
Druga zmiana rozszerza zakres merytoryczny programu również o inne niż tylko emisja gazów cieplarnianych substancje wprowadzane do powietrza. Zatem program będzie uwzględniał dodatkowo wytyczne wynikające m.in. z dyrektywy CAFE i dyrektywy o emisjach przemysłowych. Realizacja celów redukcyjnych dla tych substancji będzie wymagała szeregu działań na szczeblu krajowym, często innych niż dla ograniczania...