Proces konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu założeń Narodowego Programu Redukcji Emisji Gazów Cieplarnianych okazał się bardzo inspirujący i zachęcający do dyskusji nad zakresem i kształtem tego dokumentu.
 
W jego wyniku wprowadzono szereg istotnych zmian. Przede wszystkim inny jest tytuł programu. Brzmi on teraz – Narodowy Program Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej (NPRGN).
 
Inne akcenty
Ta zmiana ma podkreślić, że chodzi nam o przestawienie polskiej gospodarki na tory niskoemisyjne, a nie tylko o usuwanie skutków, czemu ma służyć redukcja emisji gazów cieplarnianych. Zależy nam głównie na tym, aby emisja występowała w jak najmniejszym zakresie. To nie jest tylko zmiana kosmetyczna, lecz wyraźna wskazówka dla przedsiębiorców, inwestorów, samorządów gospodarczych i terytorialnych, a także poszczególnych obywateli, w jakim kierunku powinni podążać.
Druga zmiana rozszerza zakres merytoryczny programu również o inne niż tylko emisja gazów cieplarnianych substancje wprowadzane do powietrza. Zatem program będzie uwzględniał dodatkowo wytyczne wynikające m.in. z dyrektywy CAFE i dyrektywy o emisjach przemysłowych. Realizacja celów redukcyjnych dla tych substancji będzie wymagała szeregu działań na szczeblu krajowym, często innych niż dla ograniczania...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?