Europejska Agencja Środowiska pod koniec ubiegłego roku opublikowała raport na temat stanu środowiska („The European environment – state and outlook 2010”). Jest on bardzo obszerny – poszczególne rozdziały liczą po kilkadziesiąt stron. Poniższy tekst stanowi streszczenie rozdziału drugiego – „Zmiany klimatu” („Climate Change”).
Przez ostatnie 10 tys. lat klimat Ziemi był stabilny, co sprzyjało rozwojowi ludzkiej cywilizacji. Obecnie jednak ulega on zmianie, co stanowi wyzwanie dla całej ludzkości. Koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze wyraźnie wzrosła w porównaniu z okresem przedindustrialnym (przed 1800 r.), szczególnie nasiliła się koncentracja CO2 – od ok. 280 ppm do 387 ppm w 2008 r.
Wzrost emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest powodowany głównie użytkowaniem paliw kopalnych (węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny). Duże znaczenie mają także wyrąb lasów i zmiany w uprawie rolnej. W ich wyniku średnia globalna temperatura powietrza (przy powierzchni ziemi) wzrosła w 2009 r. o niemal 1ºCw porównaniu z okresem przedindustrialnym. Według Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż zmiany są powodowane przez działalność ludzi.
Prognozy wskazują, że globalna średnia temperatura wzrośnie do końca XXI w. o 4ºC. Jeśli wysiłki w kieru...