Najnowsza nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła istotne zmiany w zakresie prowadzenia egzekucji opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Trwający od kilku lat proces przeobrażeń systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce, określany dość często mianem tzw. rewolucji śmieciowej, jest zjawiskiem wieloaspektowym i skomplikowanym. Zmiany prawne w tym zakresie nie obejmują wyłącznie przepisów bezpośrednio dotyczących zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, lecz dotyczą również kwestii o charakterze ustrojowym czy proceduralnym. Jednym z obszarów objętych zmianami prawnymi towarzyszącymi ?rewolucji śmieciowej? jest egzekucja opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

?Ewolucja? przepisów

Pierwotnie, ustawa nowelizująca z 1 lipca 2011 r.1, która zapoczątkowała ?rewolucję śmieciową?, nie regulowała bezpośrednio tych zagadnień. Nie sposób jednakże nie dostrzec jej wpływu pośredniego. Ustawa ta bowiem zastąpiła dotychczasowe cywilnoprawne opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczane przez właścicieli nieruchomości na rzecz przedsiębiorców, z którymi zawarte mieli umowy na odbiór odpadów komunalnych, opłatami publicznoprawnymi uiszczanymi na rzecz gmin lub związków międzygminnych, które stanowią ich dochód. Ustawodawca wyraźnie zastrzegł przy tym, iż w sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy Ustawy...