Przyczyny uchwalenia ustawy z 2 kwietnia 2004 r., która nowelizuje ustawy Prawo energetyczne i Prawo ochrony środowiska były co najmniej dwie – obawa, że wykonanie wskaźników referencyjnych dla Polski (7,5% energii zielonej w bilansie energetycznym w 2010 r.) nie będzie możliwe bez modyfikacji niektórych elementów polskiego systemu wsparcia oraz obowiązek, jako członka UE, wdrożenia poprzez nasz system prawny postanowień Dyrektywy 2001/77/EC o promocji energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii na wewnętrznym rynku energii elektrycznej.

Część postanowień ustawy wchodzi w życie 1 maja 2004 r., pozostałe – 1 stycznia 2005 r.
Na uwagę zasługują przede wszystkim zmiany wprowadzone do konstrukcji najważniejszego polskiego mechanizmu wsparcia, czyli obowiązku zakupu czystej energii elektrycznej i zielonego ciepła. Brak realizacji tego obowiązku wynikał głównie z wadliwej budowy tego mechanizmu wsparcia.
Na mocy ustawy nowelizującej zmieniono zakres podmiotowy obowiązku. Otóż od 1 stycznia 2005 r. do zakupu lub produkcji będzie zobligowane przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub jej obrotem i sprzedające tę energię odbiorcom, którzy dokonują jej zakupu na własne potrzeby na terytorium RP.
Literalne brzmienie wskazuje na to, że będziemy mieli do czynienia z trzema kategoriami zobowiązanych podmiotów: przedsiębiorstwami, które tylko wytwarzają energię elektryczną, które wytwarzaj...