Ustabilizowane osady ściekowe charakteryzują się korzystnym składem chemicznym oraz dobrymi właściwościami glebotwórczymi. Z punktu widzenia możliwości przyrodniczego wykorzystania posiadają jednak cechy negatywne – są zasiedlone przez mikroorganizmy (wirusy, bakterie) oraz robaki pasożytnicze. Niektóre z nich stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Z tego względu poszukuje się rozwiązań, które pozwolą na uzyskanie sanitarnie bezpiecznych osadów zarówno pod względem bakteriologicznym, parazytologicznym, jak i mikologicznym. Gospodarka osadowa w Polsce zmierza w kierunku poszukiwania nowych sposobów wykorzystania i końcowej utylizacji osadów ściekowych1, 2. Zgodnie z założeniami Krajowego Planu Gospodarki Odpadami3 powinno się dążyć do: całkowitego ograniczenia ich składowania, zwiększenia ilości komunalnych osadów ściekowych przetwarzanych przed wprowadzeniem do środowiska oraz przekształcanych termicznie, a także maksymalizacji stopnia wykorzystania substancji biogennych zawartych w osadach przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich wymogów dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego i chemicznego.
 
Proces higienizacji
W związku z tym, że osady ściekowe posiadające właściwości nawozowe stanowią realne zagrożenie sanitarne, a procesy ich stabilizacji nie zapewniają bezpiecznego pod tym względem &b...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?