Wraz z rozwojem miast, gospodarczej działalności człowieka i ośrodków przemysłowych do otoczenia zaczęto odprowadzać coraz więcej szkodliwych substancji. W Polsce na przestrzeni ostatnich 30 lat w strukturze emisji zanieczyszczeń można zaobserwować duże zmiany.

Trybunał Sprawiedliwości 22 lutego br. wydał wyrok w wytoczonej Polsce przez Komisję Europejską sprawie dotyczącej uchylania się władz naszego kraju od działań w zakresie zapewnienia odpowiedniej jakości powietrza. W sentencji tego wyroku Trybunał stwierdził, że Rzeczpospolita Polska w latach 2007-2015 nie podejmowała odpowiednich działań w programach ochrony powietrza zmierzających do zapewnienia, aby okres występowania przekroczeń wartości dopuszczalnych dla stężenia pyłu PM10 w powietrzu był możliwie jak najkrótszy1. Rozstrzygnięcie to nie może być jednak traktowane jedynie jako ocena rządów sprawujących władzę w tym okresie, jest ono bowiem konsekwencją wieloletnich zaniedbań w zakresie ochrony atmosfery w naszym kraju.

Brak motywacji

Po raz pierwszy powszechnie o złej jakości powietrza w Polsce zaczęto mówić pod koniec lat 70. XX w.; negatywny wpływ zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez hutę aluminium w Skawinie na jakość powietrza w Krakowie był jednym z powodów powołania we wrześniu 1980 r. pierwszej niezależnej organizacji ekologicznej ? Polskiego Klubu Ekologicznego. W kolejnych latach Klub wielokrotnie występował z apelam...