W krajach UE do 2003 r. trwa Kampania Wdrożeniowa ustaleń Białej Księgi „Energia przyszłości - odnawialne źródła energii”. Realizowany jest program instalowania m.in. miliona kotłów indywidualnych na biomasę oraz innych instalacji opalanych biomasą do produkcji ciepła o mocy 10 tys. MW. W Polsce energia odnawialna może być (znacznie częściej niż dotąd) wytwarzana lokalnie, dzięki rozproszeniu jej źródeł i surowców energetycznych, przede wszystkim na terenach wiejskich. Obok już istniejących dużych elektrowni wodnych czy elektrociepłowni, równie skuteczne mogą być małe elektrownie wodne czy kotłownie opalane słomą. Obecnie do krajowego bilansu energetycznego dodają one niespełna 2 proc. energii.


Dobre pomysły na wykorzystanie lokalnych źródeł energii i zasobów biomasy grzęzną w niemożności finansowania takich inwestycji przez gminy. Środki na nie pochodzą dość często z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ale zakup małych kotłów na odpady drzewne, o mocy 30-60 kW, np. dla ośrodka rehabilitacji społecznej w Wandzinie, woj. pomorskie, czy dla maleńkiej wiejskiej szkoły w Chojnach, pow. Wieruszów, woj. łódzkie, sfinansowano z Programu Małych Dotacji GEF/SGP.
Od kilku lat również Fundacja EkoFundusz bardzo skutecznie pomaga w budowaniu instalacji do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Tylko w 2000 r. dofinansowała ze środków odpisanych z naszego zadłużenia ...