Marek Górski

15 lutego 2001 r. Sejm uchwalił w III czytaniu nową Ustawę o odpadach, a 1 marca, nową ustawę ogólną - Prawo ochrony środowiska. Obie ustawy, tworzące zrąb nowego systemu prawa ochrony środowiska w Polsce, zostały skierowane do Senatu.


Prawo ochrony środowiska to w chwili obecnej rozbudowany systemem przepisów, stwarzających spore problemy w interpretacji i stosowaniu nawet dla fachowców. Jest to z jednej strony konsekwencją ciągłego rozwoju tych norm, poprzez obejmowanie regulacją nowych zagadnień, poszukiwania nowych, skuteczniejszych rozwiązań prawnych, coraz szerszego oddziaływania prawa międzynarodowego. Powoduje to konieczność spoglądania na te przepisy oraz oczywiście ich stosowania w sposób całościowy, a nie tylko zwracania uwagi na jeden wąski problem, który akurat powinien być rozwiązany. Sposobem takiego właśnie spojrzenia jest nowa ustawa ogólna, dotycząca w swojej zasadniczej treści przede wszystkim kwestii ogólnych, wiążących się z konstrukcją systemu norm prawa ochrony środowiska, ich interpretacją i stosowaniem, źródłami i treścią wynikających z nich zadań i obowiązków obciążających różne podmioty. Zakładaną rolę tej ustawy podkreśla również proponowany tytuł - Ustawa - Prawo ochrony środowiska.

Podstawa ochrony środowiska

Ustawa ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę ogólną, którą to rolę przypisuje się Ustawie ze stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska. W pracach nad pr...