Problematyka inwazji gatunków obcych nie budzi w Polsce szerokiego zainteresowania. Liczba specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem od strony naukowej lub praktycznej jest niewielka, a przeciętny Polak zapytany o gatunki inwazyjne z trudem przypomina sobie króliki w Australii.
Brak specjalistów i zainteresowania zjawiskami inwazyjnymi jest jednym z czynników warunkujących ich zachodzenie – umożliwia ich niezauważony przebieg. Dlatego w wielu krajach dotkniętych ekologicznymi i ekonomicznymi skutkami inwazji przywiązuje się dużą wagę do realistycznej oceny zaawansowania zjawiska i wczesnego ostrzegania przed nadchodzącymi falami wzrostu liczebności i rozprzestrzeniania.
Źródła informacji
Jednym z pierwszych etapów każdych badań dotyczących inwazji biologicznych jest zbiór informacji na temat występowania danego gatunku. W przypadku badań WSEiZ1 nad skalą inwazji barszczu olbrzymiego (Heracleum mantegazzianum s.l2) w północno-wschodniej i centralnej Polsce punktem wyjścia była lista stanowisk sporządzona przez R. Rozwadowską3. Na podstawie informacji pochodzących z ówczesnego Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (MOŚZNiL), Atlasu Rozmieszczenia Roślin Naczyniowych w Polsce (ATPOL)4, rozmów z przedstawicielami gmin, w których pot...