Energię wody wykorzystuje się od stuleci, więc hydroenergetyka może wydawać się technologią tradycyjną. Jednak technologie hydroenergetyczne podlegają procesowi nieustannego rozwoju. A to w powiązaniu z ciągłymi wyzwaniami ekonomicznymi, środowiskowymi i społecznymi wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów z zakresu energetyki wodnej zarówno w Europie, jak i na całym świecie.
Pomimo iż na europejskich uczelniach od dawna już istnieją kierunki powiązane z energetyką wodną, np. hydrologia czy technologia budowy turbin, to brakuje jednak takich, które oferowałyby możliwość zdobycia wyczerpującej wiedzy wyłącznie na temat zrównoważonej energetyki wodnej.
Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu, na jednej z wiedeńskich uczelni w 2010 r. zorganizowane zostały studia podyplomowe pod nazwą Sustainable Hydropower. Patronat nad kursem sprawuje Europejskie Stowarzyszenie Małych Elektrowni Wodnych (ESHA).
Kolejna edycja studiów podyplomowych odbędzie się w 2011 r. w Wiedniu i potrwa od 21 lutego do 23 kwietnia. Zajęcia prowadzone będą w języku angielskim. Absolwenci otrzymają certyfikat ukończenia studiów podyplomowych Life Long Learning Academy Technikum Wien oraz ESHA. Studia mają na celu zapoznanie uczestników z aktualną wiedzą na temat projektowania i technologii stosowanych w elektrowniach wodnych. Zadaniem kursu jest edukacja projektantów, inżynierów i innych profesjonalistów wdrażających zaawansowane i zrównoważone projekty hydroenergetyczne.
Kurs składa się z siedmiu części, obejmujących następujące grupy tematów: zagadnienia ogólne (małe i duże elektrownie wodne w Europie, polityka hydroenergetyczna, rozwiązywanie konfliktów), hydrologia i hydromechanika (analiza hydrologiczna, hydromechanika, testowanie modeli hydraulicznych, narzędzia oceny potencjału zasobów wodnych), prace projektowe (projekty niskospadowe, projekty wysokospadowe, konstrukcje kanałów i zapory. Ponadto zasady utrzymywania zbiorników retencyjnych, doświadczenia, analiza błędów, modernizacja elektrowni), wyposażenie elektromechaniczne (budowa i działanie turbin, wyposażenie elektryczne, energia oceanu i turbiny bezopadowe, wdrażanie projektów i aspekty ekonomiczne (rozwój MEW w krajach Europy Środkowo-Wschodniej – analiza stanu faktycznego i prawnego w aspektach finansowym i technicznym), zagadnienia z zakresu ekologii (ekologia rzek, obszary podmokłe), projektowanie – ćwiczenia w grupach.
Możliwy jest udział zarówno w całym kursie, jak i w poszczególnych jego częściach.
Kurs jest skierowany do specjalistów z branży elektrowni wodnych, potencjalnych inwestorów, którzy chcą zgłębić tajniki branży i do wszystkich zainteresowanych jedną z najważniejszych dziedzin OZE.
Więcej informacji na stronach www.lllacademy.at.
Ewa Malicka, TRMEW