Czy tworzywa sztuczne mogą być traktowane jako produkt zrównoważony, czyli taki, który zaspokaja potrzeby klientów oraz znacząco poprawia społeczną i środowiskową wydajność podczas całego cyklu życia w porównaniu z konwencjonalnymi lub konkurencyjnymi ofertami? Żeby tak było, powinny one spełniać określone wymagania:

- z punktu widzenia ochrony środowiska nie powinny przyczyniać się do wzrostu degradacji ziemskich systemów,

- ze społecznego punktu widzenia powinny być dostępne oraz wspierać i umacniać kapitał ludzki,

- z ekonomicznego punktu widzenia powinny zachować funkcjonalność i cechy użytkowe oraz normalną cenę.

Tworzywa są ważne

Należy brać pod uwagę ogromne zróżnicowanie tworzyw sztucznych. Są one materiałami stosunkowo tanimi, łatwo dostępnymi i często zaspokajającymi potrzeby w wielu dziedzinach życia. Jednak ze względu na wielkość ich konsumpcji i stosunkowo niski poziom recyklingu należy skupić się na aspektach środowiskowych.

Takie tendencje opisane są w opublikowanym przez Komisję Europejską w styczniu 2018 r. (COM/2018/028) komunikacie pt. ?Europejska strategia na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym?, w którym podkreślono rolę i znaczenie przemysłu tworzyw sztucznych w rozwoju gospodarki europejskiej. Jednak ? wskazując, iż poziom ponownego użycia i recyklingu zużytych tworzyw sztucznych wciąż jest bardzo niski, szczególnie w porównaniu z innymi materiałami ...