W ostatnim czasie popularność zyskało pojęcie zrównoważonego rozwoju jako modelu społeczno-ekonomicznego, uwzględniającego wzrost gospodarczy, rozwój przedsiębiorczości oraz wrażliwość społeczną, w tym ekologiczną. Biorąc pod uwagę fakt, iż woda jest surowcem strategicznym, zrównoważony rozwój dotyczy także, a może w szczególności, gospodarki wodnej. Warto zatem zastanowić się, jaka jest zależność między gospodarką wodną a priorytetami zrównoważonego rozwoju. 

Zrównoważona gospodarka wodna powinna służyć zaspokajaniu różnorodnych potrzeb, takich jak zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków czy wykorzystywanie zasobów wodnych, np. w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Jednak nie bez znaczenia jest również wykorzystywanie wody na potrzeby rolnictwa, rybołówstwa i, rzecz jasna, turystyki. Warto nadmienić, iż konieczne jest optymalizowanie gospodarki wodnej, zwłaszcza w kontekście ochrony przed żywiołem wodnym i skutkami suszy. 

Osiągnięcie tych celów nie będzie możliwe bez współpracy całego tzw. sektora wodnego. Dlatego też bardzo ważne wydaje się to, aby proponowane projekty, a następnie ich realizacja, bazowały na wnikliwych analizach, uwzględniających szerokie spektrum możliwości. Warto również wspomnieć o tzw. edukacji ekologicznej, która w przypadku gospodarki wodnej jest nie do przecenienia. Społeczeństwo ma prawo i obowiązek wiedzieć, w jakim celu realizuje się określone projekty, dlaczego służą gospodarce wodnej ora...