Integralną częścią realizacji zrównoważonego rozwoju jest budowanie ładu społecznego. Może on być definiowany jako stan funkcjonowania i przebiegu zachowań jednostek, zapewniający istnienie, trwanie i rozwój zbiorowości jako całości. Oznacza pewne uporządkowanie życia społecznego, przejawiające się uczestnictwem jednostek w funkcjonowaniu danej społeczności, zgodnie z systemem powszechnie obowiązujących norm.
Porządek rzeczy nie jest jednak dany raz na zawsze, a zachodzące zmiany oznaczają przejście z jednego ładu społecznego do drugiego. Może ono mieć charakter gwałtowny (rewolucyjny) lub płynny (ewolucyjny). Najważniejszymi czynnikami kształtującymi ład społeczny są prawo, moralność, tradycja i religia. Nie tylko wpływają one na charakter stosunków międzyludzkich, ale także określają „reguły gry” obowiązujące w relacjach z różnymi elementami otoczenia przyrodniczego, gospodarczego, politycznego, technicznego, na poziomie lokalnym i krajowym oraz międzynarodowym.
Rozwój gospodarczy i społeczny oznaczają procesy zmian pozytywnie oceniane z punktu widzenia systemów wartości akceptowanych przez społeczeństwo. Przez bardzo długi czas nadrzędne znaczenie w procesie rozwoju przypisywano kategoriom ekonomicznym. Dopiero w ostatnich dekadach XX w. dał się zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania niematerialnymi i jakościowymi wskaźnikami rozwoju.
Dla większości ludzi dobrobyt material...