Zrównoważony rozwój. Nowe trendy CSR i ESG
Społeczna odpowiedzialność systemu (CSR, ang. corporate social responsibility) to pojęcie znane już wielu firmom, które wprowadziły do swojej polityki działania związane m.in. z interesami społecznymi czy aspektami środowiskowymi. Środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny, tzw. ESG, czyli ocena zrównoważonego charakteru firmy, to nie tylko dobra praktyka, ale dla dużych firm już wymóg prawny, wynikający z ustawy o rachunkowości.
Jak tłumaczy Jolanta Okońska-Kubica, przewodnicząca Komitetu ds. ESG w Krajowej Izbie Gospodarczej, oznacza to, że firmy co roku muszą publikować informacje na temat zrównoważonego rozwoju w kontekście środowiskowym, społecznym i zrównoważonego zarządzania. Obowiązek raportowania w ciągu najbliższych lat będzie nałożony także na inne firmy. W 2025 r. będą to wszystkie firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, w kolejnych latach Komisja Europejska zakłada objęcie raportowaniem kolejnych podmiotów.
Czy branża jest gotowa na raportowanie?
Joanna Leoniewska-Gogola, menedżer w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej z Deloitte, zwraca uwagę na fakt, że z jednej strony obecnie firmy, które zaczynają wprowadzać systemy raportowania, to podmioty ambitne, chcące się pokazać jako liderzy rynku, szczególn...