Związek Gmin Zagłębia Miedziowego
Idea powołania Związku zrodziła się w 1992 r., kiedy 5 sąsiadujących ze sobą gmin – Polkowice, Chocianów, Gaworzyce, Grębocice i Radwanice – wyraziło wolę wspólnego działania na rzecz poprawy warunków życia swoich mieszkańców.
W tym składzie Związek został zarejestrowany w 1994 r., a w niedługim czasie dołączyły do niego kolejne gminy: Przemków, Pęcław i Jerzmanowa. Obecnie Związek Gmin Zagłębia Miedziowego zrzesza 8 gmin z dwóch powiatów: polkowickiego i głogowskiego, a od stycznia 2024 r. dołączą do niego dwie kolejne gminy powiatu głogowskiego: Kotla i Żukowice.
Terytorialnie Związek Gmin Zagłębia Miedziowego leży w północnej części Dolnego Śląska. Obejmuje swym zasięgiem obszar 907 km2, zamieszkały przez 68 tys. mieszkańców. Po włączeniu nowych gmin obszar Związku zwiększy się do 1104 km2, a liczba mieszkańców wzrośnie do 76 tys.
Początkowo zadaniami realizowanymi przez ZGZM były walka z bezrobociem oraz współpraca w zakresie ochrony środowiska, oświaty i kultury. W 2013 r. samorządy zrzeszone w Związku przekazały mu zadania i kompetencje z zakresu utrzymania czystości i porządku. Od tamtego momentu Związek skupia się przede wszystkim na organizowaniu systemu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie gmin członkowskich.
System gospodarki odpadami
Od samego początku funkcjonowania s...