Środki powierzchniowo czynne są grupą związków najczęściej stosowanych w różnych dziedzinach przemysłu, usługach i w gospodarstwach domowych.
W przemyśle używa się ich między innymi do prania i farbowania (włókiennictwo), jako zwilżaczy, np. do form odlewniczych (metalurgia), przy produkcji pestycydów, tworzyw sztucznych, żywic syntetycznych, farb i lakierów (przemysł chemiczny), przy wytwarzaniu celulozy i papieru (przemysł papierniczy), przy produkcji żywności (przemysł spożywczy), a ponadto w fotografii, drukarstwie, kosmetyce, farmacji, medycynie i zootechnice. W gospodarstwach domowych stosowane są głównie jako środki myjące i piorące1.
Szerokie zastosowanie surfaktantów w przemyśle wymusza ich wzmożoną produkcję, co z kolei warunkuje pojawienie się dużych ilości niezneutralizowanych związków powierzchniowo czynnych w ściekach, pochodzących z zakładów przemysłowych różnych branż oraz w ściekach komunalnych. Nie zawsze właściwa gospodarka wodno-ściekowa powoduje, że przedostają się one nie tylko do wód powierzchniowych, lecz także podziemnych1, 2.
 
Wpływ surfaktantów na środowisko
Szkodliwie oddziaływanie surfaktantów na środowisko naturalne może przejawiać się na kilka sposobów. Po pierwsze, biologiczny efekt działania związków powierzchniowo aktywnych n...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?