Akt oskarżenia wobec zatrzymanego przez CBA b. burmistrza Pułtuska (Mazowieckie) Krzysztofa N. trafił do sądu – dowiedziała się PAP. Prokuratura oskarżyła go m.in. o korupcję przy przetargach budowlanych w gminie oraz szkole rolniczej, której dyrektorem był N.

Funkcjonariusze stołecznej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod koniec stycznia 2018 r. zatrzymali ówczesnego burmistrza Pułtuska i sześć innych osób. Podejrzewali ich o korupcję i ustawianie przetargów przy zleceniach na terenie gminy oraz w odległym o 9 km od Pułtuska Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie, gdzie N. był wcześniej dyrektorem.

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do sądu akt oskarżenia

Śledztwo w sprawie prowadzili funkcjonariusze stołecznej delegatury CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która teraz skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi i burmistrzowi miasta.

Długa lista zarzutów

– Prokurator zarzuca N. podejmowanie szeregu działań na niekorzyść zespołu szkół w Golądkowie oraz gminy Pułtusk, gdy pełnił funkcje publiczne. Oskarżył go też o przestępstwa korupcyjne w związku z realizacją przetargów publicznych – poinformował w poniedziałek PAP wydział komunikacji społecznej Biura.

Korupcyjne i urzędnicze przestępstwa, które wyszły na jaw w śledztwie, dotyczą inwestycji i projektów realizowanych na terenie gminy Pułtusk w latach 2009-16. Śledczy wskazali m.in. nieprawidłowości przy przebudowie i remoncie budynków szkoły i internatu Golądkowie za ok. 400 tys. zł, budowie miejskiego żłobka w Pułtusku czy realizacji z ok. 2,2 mln zł szkodą dla Skarbu Państwa projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

N. miał też wyrządzić ok. 8 mln zł szkody w mieniu Pułtuskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych – podał PAP wydział.

Wskazał też, że śledczy postawili N. kilkanaście zarzutów, w tym m.in. przyjęcia korzyści majątkowej o znacznej wartości w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Były też zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, wyrządzenia szkód w obrocie gospodarczym w wielkich rozmiarach, podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych, a także oszustw na szkodę Skarbu Państwa.

Zawiadomienie dotyczące możliwej niegospodarności w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie w latach 2008-14 złożył w sierpniu 2016 r. ówczesny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Wątki dotyczące przetargów na prace remontowe w Pułtusku z 2015 r., gdy N. był już burmistrzem, dołączono do tego postępowania. CBA sprawdzało też oświadczenia majątkowe składane przez burmistrza oraz przestrzeganie zakazu łączenia funkcji w samorządach z aktywnością gospodarczą.

Burmistrz przebywał w areszcie do listopada 2018 r., potem nałożono na niego 150 tys. zł poręczenia majątkowego.

Nie tylko były burmistrz

Oprócz burmistrza CBA zatrzymało pod koniec stycznia 2018 r. w tej samej sprawie wiceburmistrza Pułtuska, dwie urzędniczki, prezesa i księgową Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Pułtusku – wcześniej pracowników szkoły w Golądkowie – oraz dwóch przedsiębiorców. We wrześniu 2018 r. CBA informowało o zatrzymaniu w związku z tym śledztwem dwóch kolejnych osób, którym zarzucono przyjęcie 1 mln zł za niewykonane szkolenia dofinansowanego z pieniędzy unijnych dla szkoły rolniczej.

Czytaj więcej

Skomentuj