Nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa, szczególnie zalecenie maksymalnej izolacji społecznej, spowodowało, że znacznie więcej Polaków odwiedza lasy – poinformował Krzysztof Trębski z biura prasowego Lasów Państwowych.

Leśnicy apelują, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne. “Dla własnego i innych bezpieczeństwa wybierajcie większe kompleksy leśne, unikajcie najpopularniejszych turystycznie miejsc, odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszechnie, rano albo pod wieczór” – podkreślił Trębski.

Wyjaśnił, że ze względów bezpieczeństwa obecnie niedostępne są zamknięte obiekty Lasów Państwowych, takie jak ośrodki edukacyjne. Odwołano wszystkie zajęcia, warsztaty, zielone szkoły i wycieczki.

Kompleksy leśne w zarządzie LP są otwarte dla każdego. “Nie dziwi nas, że w ostatnich dniach cieszą się zwiększonym zainteresowaniem. Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś” – zauważył Trębski.

Przedstawiciel LP dodał, że idąc do lasu powinniśmy unikać tworzenia “sztucznego tłoku”, który ułatwia się szerzenie epidemii.

Jednak w ostatnich dniach leśnicy notują skokowy wzrost liczby odwiedzających lasy, szczególnie w okolicach dużych miast. Dotyczy to szczególnie weekendów w godzinach 13-15.

W niedzielę najpopularniejszy szlak w pobliżu Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo w Nadleśnictwie Gdańsk odwiedziło 300 osób, dwa razy więcej niż normalnie.

“Podobnie jest w przypadku popularnej ścieżki Królewskie Źródła w podradomskiej Puszczy Kozienickiej (Nadleśnictwo Kozienice), którą w piątek 13 marca odwiedziło aż blisko 1100 osób, m.in. wypełniając szczelnie autami leśny parking” – dodał Trębski.

Leśnicy apelują, żeby pozostać w domach, a jeśli już się wybieramy na spacer do lasu to zaplanujmy go tak, by nie potęgować zagrożenia dla siebie i innych.

“Lasów mamy mnóstwo, wszędzie w nich spacer jest tak samo zdrowy i przyjemny. Dlatego nie wybierajcie najpopularniejszych, +gorących turystycznie+ atrakcji, lecz odkrywajcie w okolicy nowe leśne zakątki, mniej uczęszczane, gdzie łatwiej zachować maksymalne możliwe odosobnienie” – zaapelował przedstawiciel LP.

Tłumaczy, że lepszą porą na wyprawę będą też godziny poranne albo przed zachodem słońca i dni powszednie niż weekendy, bo wtedy ludzi w lesie jest mniej. Nastawić się też powinniśmy na krótkie spacery.

W Polsce jest 9,3 mln ha lasów, z czego 7,2 mln ha znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Skomentuj