Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Podkarpacie gotowe na bezpieczny sezon wakacyjny

Podkarpacie gotowe na bezpieczny sezon wakacyjny
jw
18.06.2024, o godz. 8:52
czas czytania: około 3 minut
0

Zapewnienie bezpiecznego, letniego wypoczynku na Podkarpaciu było głównym tematem poniedziałkowego, wyjazdowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu wzięło udział wielu przedstawicieli służb i inspekcji, m.in. Komendy Wojewódzki Policji w Rzeszowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Solinie uczestniczyli przedstawiciele wielu służb i inspekcji, m.in. Komendy Wojewódzki Policji w Rzeszowie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Bieszczadzkiej Grupy GOPR, Bieszczadzkiego WOPR, Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku.

Zagwarantować bezpieczeństwo

W piątek kończy się rok szkolny i rozpoczynają wakacje, dlatego też głównym tematem było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, ale też turystów przebywających w naszym regionie. Służby zapewniały, że są dobrze przygotowane do sezonu letniego, że na bieżąco monitorują sytuację oraz pozostają w stałej gotowości do reagowania i podejmowania działań w przypadku wystąpienia zagrożenia.

– Wyjazdowe posiedzenie nieprzypadkowo zostało zorganizowane w Solinie, bo to właśnie tutaj w Bieszczadach w jednym miejscu współdziałają z sobą Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Pożarna oraz Policja – podczas briefingu prasowego mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – To rejon, gdzie najwięcej turystów decyduje się spędzić swój wolny czas.

Mowa też była o działaniach profilaktyczno-edukacyjnych. Wojewoda zapowiedziała dwa pikniki poświęcone bezpieczeństwu nad wodą. Pierwszy zaplanowany jest 29 czerwca (niedziela) nad Jeziorem Solińskim, a drugi 5 lipca (piątek) nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Karetka dla GOPR i 300 tys. zł na karetkę wodną

– Dziś została też podpisana umowa, na mocy której Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku przekazało ambulans na rzecz Grupy Bieszczadzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – poinformowała Teresa Kubas-Hul. – Bardzo doceniam taką współpracę i takie gesty.

Wojewoda podjęła decyzję, żeby przekazać 300 tys. zł jako dofinansowanie zakupu karetki wodnej dla Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Sanoku.

– Będzie ona służyła poprawie bezpieczeństwa nie tylko podczas wakacji, ale całego sezonu, kiedy przebywają nad wodą turyści – mówiła.

Od 15 czerwca do 15 września nad bezpieczeństwem wszystkich osób wypoczywających nad wodą, a także mieszkańców miejscowości położonych nad Jeziorem Solińskim, czuwać będzie całodobowo, przez 93 dni – wzorem lat poprzednich, sezonowy wodny zespół ratownictwa medycznego z ratownikami medycznymi z Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku.

Dodatkowe wsparcie stanowić będzie karetka wodna, która jest przycumowana przy kei centralnej bazy WOPR w Polańczyku. Monitorowany przez WOPR obszar jest obszerny. To ok. 170 km w linii brzegowej i 22 km kw. tafli wody Jeziora Solińskiego. Ratownicy medyczni mogą dopłynąć do najdalszej części jeziora w czasie nie dłuższym niż 20 min., zapewniając szybkie udzielenie pomocy medycznej w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia.

Teresa Kubas-Hul przypomniała, że z budżetu wojewody została przeznaczona w tym roku kwota 180 tys. zł na pokrycie kosztów funkcjonowania ratownictwa wodnego. Dla WOPR-u w Krośnie 105 tys. zł, w Tarnobrzegu – 55 tys. zł i w Rzeszowie – 20 tys. zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024