Podwyżki cen prądu. Samorządowcy chcą interweniować

Podwyżki cen prądu. Samorządowcy chcą interweniować
szp
26.11.2018, o godz. 13:26
czas czytania: około 1 minuty
0

Związek Miast Polskich chce interweniować w Urzędzie Regulacji Energetyki w sprawie planowanych cen podwyżek prądu. Zdaniem ZMP mogą one zaburzyć równowagę między dostawami i odbiorcami energii elektrycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wniosek o zmianę taryf na rok 2019 do URE złożyły Enea, Energa, Tauron i PGE. Najwięksi działający w Polsce dostawcy energii elektrycznej uważają, że podwyżki rzędu 30 proc. dla odbiorców indywidualnych są niezbędne ze względu na wzrastające ceny węgla i opłaty emisyjne odprowadzane za jego spalanie. Dziś polski prąd w 80 proc. powstaje właśnie z węgla.

Tymczasem w związku z podwyżkami wzrost kosztów dla samorządów może sięgać nie 30, a nawet 60 proc. Dlatego ZMP zaproponował wspólną interwencję w URE. – Niemal 60-procentowe podwyżki cen energii zaburzają poważnie równowagę interesów przedsiębiorstw energetycznych oraz odbiorców paliw i energii, stąd pomysł na wystąpienie samorządów do URE – czytamy.

Część samorządów kupuje energię elektryczną wspólnie z okolicznymi gminami. Wzrost cen może oznaczać dla Poznania wzrost kosztów o 57 proc., dla Warszawy o 67 proc., a dla Gdańska – ok. 55 proc. W Olsztynie oznacza to wydatki większe o 6 mln zł, w Białymstoku – 7,3 mln zł.

Podwyżki mogą być szczególnie odczuwalne w miejscach, w których energia elektryczna jest niezbędna do funkcjonowania. Jak podaje ZMP, informacje z 84 szpitali sugerują, że wzrost kosztów może tam sięgnąć nawet 80 proc. Problemem są także koszty oświetlenia dróg, ulic i chodników.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024