Rozrzucone na jezdni butelki, potłuczone szkło i zderzaki samochodów, spalone opony, ulotki rozsypane na ulicy, plamy oleju samochodowego na asfalcie – pilne sprzątnięcie tego typu zanieczyszczeń to zadanie Pogotowia Porządkowego.

Interwencyjne Pogotowie Porządkowe działa przez cały rok i przez całą dobę. Wysyłane jest do pilnej likwidacji skutków kolizji drogowych, usuwania z jezdni zagubionych, rozsypanych ładunków, uprzątania po manifestacjach, usuwania plam olejowych i paliwowych, interwencyjnego przycinania gałęzi drzew i krzewów zasłaniających znaki drogowe. Robi wszystko by bezpieczeństwo użytkowników dróg było jak najmniej zagrożone.

Przez sześć minionych miesięcy tego roku Pogotowie interweniowało w 3 829 przypadkach. Najwięcej, bo 1061 zgłoszeń dotyczyło usuwania skutków wypadków. Usunięto 887 plam olejowych, 185 razy sprzątano powalone drzewa i zwisające gałęzie.

Do likwidacji wielu zanieczyszczeń niezbędny jest specjalistyczny sprzęt i środki chemiczne. Samochód Pogotowia Porządkowego wyposażony jest m.in. w piły, nożyce, pompę do wody, odkurzacz przemysłowy, agregat prądotwórczy, myjnię ciśnieniową, spryskiwacz do rozpylania środków neutralizujące plamy olejowe oraz ekologiczne neutralizatory rozkładające substancje ropopochodne. Na wyposażeniu Pogotowia jest także zamiatarka, polewarka, samochód ciężarowy z dźwigiem HDS i samochód ascenizacyjny.

Pogotowie Porządkowe wysyłane jest na miejsce zdarzenia przez Zarząd Oczyszczania Miasta. Zgłoszenia kierowane są do nas zarówno przez służby miejskie (Straż Miejska, Policja, stanowisko dyżurne Centrum Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy), jak i kontrolerów ZOM.

Pogotowie ma za zadanie jak najszybciej dotrzeć na miejsce oraz usunąć zanieczyszczenia, które mogły stwarzać niebezpieczeństwo dla innych użytkowników dróg. Wielu zdarzeń do których wzywana jest ekipa Pogotowia wiąże się z zahamowaniem ruchu i korkami. Stąd tylko zrozumienie i życzliwość zmotoryzowanych daje szansę na szybsze udrożnienie ruchu przez m.in. posprzątanie jezdni.

Prace Interwencyjnego Pogotowia Porządkowego wykonuje firma wyłoniona w przetargu nieograniczonym i przez najbliższe trzy lata jest to jest Sita Polska Sp. z o.o.

źródło: zom.waw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj