Pierwszy powiatowy konkurs „Zbieramy baterie” w Wałbrzychu okazał się sukcesem. W akcji wzięło udział sześć szkół, a ich uczniowie zebrali blisko pół tony starych baterii.

Dzięki współpracy ze specjalistyczną firmą toksyczne odpady zostaną poddane recyklingowi. Z inicjatywą konkursu wyszli pracownicy wydziału ochrony środowiska starostwa powiatowego. W akcji pod hasłem „Zbieramy baterie" wzięło udział sześć szkół z powiatu wałbrzyskiego – ZS nr 1, III LO, ZS nr 9, ZSS z Wałbrzycha, ZS ze Szczawna Zdroju oraz ZS z Głuszycy. Uczestnicy konkursu zebrali w sumie ponad 400 kilogramów baterii.

Pierwszy konkurs trwał prawie rok. Przez ten czas dzieci nie tylko zbierały zużyte akumulatory do specjalnie przygotowanych pojemników, ale uczestniczyły w serii pogadanek i szkoleń z zakresu ochrony środowiska. – Dodatkowo organizowano konkursy plastyczne i ekologiczne – mówi Katarzyna Dyląg-Marcinkowska, rzeczniczka prasowa wałbrzyskiego starostwa. Tak jak w każdej rywalizacji i tu są nagrodzeni laureaci. Pierwsze miejsce zdobył Zespół Szkół ze Szczawna Zdroju, drugie Zespół Szkół nr 9 z Wałbrzycha, natomiast trzecie miejsce przypadło ZS nr 1 i III LO z Wałbrzycha.

Wśród uczniów największym zaangażowaniem w zbiórce baterii wykazała się Małgorzata Gryszkin, uczennica I LO. Sama nazbierała kilkadziesiąt kilogramów odpadów.

Współorganizatorem akcji była firma Reba, która dostarczyła pojemniki do zbiórki baterii oraz materiały szkoleniowe (plakaty, ulotki). Dzięki temu szkoły brały jednocześnie udział w programie szkolnym REBA (1 kg zebranych baterii = 1 pkt dla szkoły!) i w nim także miały szanse zgarnięcia atrakcyjnych nagród.

– Mamy nadzieję, iż dzięki aktywnej współpracy w ciągu całego roku wspólnie uda nam się zebrać tyle baterii, że wymagany wskaźnik 25% odzysku w skali kraju zostanie osiągnięty – deklarują przedstawiciele zarządu firmy. Młodzież z Wałbrzycha już na nowo zbiera baterie.

źródło: Nowe Wiadomości Wałbrzyskie

Czytaj więcej

Skomentuj