(23.08.2007) W Dolinie Rospudy dobiegł końca okres lęgowy ptaków. Miał to być moment, w którym rozpocznie się budowa obwodnicy Augustowa, przez jednych wyczekiwanej, przez innych ostro krytykowanej. Budowę jednak wstrzymano w oczekiwaniu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości, do którego sprawę przeciw Polsce skierowała Komisja Europejska.

Większość Polaków (59 proc.) opowiada się za budową obwodnicy w wersji alternatywnej, czyli takiej, przy której nie ucierpiałoby środowisko naturalne – wynika z opublikowanego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Wariant drogi, który w większym stopniu zagrażałby gatunkom chronionym na terenach doliny, popiera ponad jedna trzecia społeczeństwa (35 proc.).

Prawie dwie trzecie ankietowanych (62 proc.) uważa, że protesty ekologów w sprawie obwodnicy są słuszne, 35 proc. badanych nie akceptuje działań obrońców przyrody.

Równocześnie – jak wynika z sondażu CBOS – poparcie dla protestów mieszkańców Augustowa jest bardziej zdecydowane niż dla obrońców przyrody. Ponad trzy czwarte Polaków (77 proc.) wyraża opinię, iż mieszkańcy Augustowa, którzy domagają się szybkiego rozpoczęcia budowy drogi w zatwierdzonym wariancie, mają słuszność, a tylko co piąty jest przeciwnego zdania.

Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 3-6 sierpnia na liczącej 859 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.źródło: CBOS

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj