Minister środowiska Maciej Nowicki zapowiada lepsze wykorzystanie środków unijnych, usprawnienie gospodarki odpadami oraz promocję oszczędności energii.

Swoje plany przedstawił na wczorajszej konferencji prasowej podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych Poleko 2007 w Poznaniu. Minister zadeklarował, że najważniejsza dla niego sprawa to dobra absorpcja środków unijnych. Jak powiedział, do do 2012 roku Polska może się ich spodziewać kilka razy więcej niż do tej pory. – Moją największą aktywnością będzie to, jak to zrobić, by tych pieniędzy nie zmarnować – podkreślił Nowicki.

Minister przyznał, że potrzebne jest przyspieszenie w usprawnieniu i unowocześnieniu gospodarki odpadami.

Profesor Nowicki zamierza promować i zachęcać do stosowania odnawialnych źródeł energii. Jak powiedział, dzięki ich stosowaniu Polska nie tylko uniknie emisji szkodliwych gazów i zanieczyszczeń, ale także poprawi bezpieczeństwo energetyczne państwa i stworzy szanse rozwoju regionom nieuprzemysłowionym.

Minister środowiska wyraził gotowość stworzenia Narodowego Programu Ochrony Energii. Jego zdaniem, taki program jest konieczny ze względu na dysproporcje w zużywaniu energii pomiędzy Polską a krajami Europy Zachodniej.

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj