Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Politechnika Białostocka zbada najbardziej opłacalne instalacje OZE

Politechnika Białostocka zbada najbardziej opłacalne instalacje OZE
mm
02.02.2015, o godz. 11:13
czas czytania: około 2 minut
0

Jaki układ instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii sprawdza się najbardziej w konkretnych warunkach zbada m.in Politechnika Białostocka. W piątek otwarto tam specjalistyczne laboratoria.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Otwarcie Centrum Badawczo-Dydaktycznego wydziału elektrycznego było elementem obchodów 65-lecia tego wydziału na Politechnice Białostockiej (PB). Powstało ono dzięki 7 mln zł unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013 w ramach dwóch projektów. Dotyczą one poprawy infrastruktury politechniki z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz zbadania jak skuteczne są różne metody poprawy efektywności energetycznej z zastosowaniem OZE.

“Część obiektu przebudowano, m.in. nieużytkowaną już stołówkę studencką, część wybudowano od nowa – powstała obszerna hala laboratoryjna i wieża do wyciągania światłowodów. Budynek został wyposażony w odnawialne źródła energii elektrycznej w postaci hybrydowego systemu małej energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej” – poinformowała uczelnia. Powstały m.in. laboratoria: technologii światłowodów, oraz techniki wysokich napięć.

Dziekan wydziału elektrycznego uczelni dr. hab. Marian Dubowski powiedział PAP, że główny cel badań to określenie jaki rodzaj instalacji z OZE sprawdza się najbardziej i jest najbardziej opłacalny, jakie rozwiązania przynoszą największe oszczędności, co jest w podlaskich warunkach klimatycznych najbardziej energooszczędne. Z efektów oceny działających instalacji będą mogli już za rok korzystać głównie przedsiębiorcy (przede wszystkim, tzw. średnie firmy), ale też samorządy lokalne, które chciałby instalacje wykorzystujące prąd z wiatru czy słońca instalować na różnych obiektach użyteczności publicznej.

Z badań powstanie specjalny raport z dłuższego czasu, minimum roku. – Oddziaływanie warunków atmosferycznych takich jak słońce i wiatr jest różne na przestrzeni roku, więc gdyby robić to wyrywkowo, mogłyby to być dane nie do końca wiarygodne – wyjaśnił Dubowski.

Wydział elektryczny był jednym z pierwszych wydziałów PB. Obecnie kształci blisko 1,2 tys. studentów, głównie na kierunkach: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja. Nowe laboratoria będą też wykorzystywane w kształceniu studentów na najnowszym kierunku – ekoenergetyce.

Politechnika Białostocka jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem. Kształci ok. 12 tys. studentów na siedmiu wydziałach.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024