Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Politechnika Rzeszowska z nowoczesnym magazynem chemikaliów

Politechnika Rzeszowska z nowoczesnym magazynem chemikaliów depositphotos
ZM/PAP
16.01.2026, o godz. 9:52
czas czytania: około 3 minut
0

Jeden z najnowocześniejszych w kraju magazynów odczynników i odpadów chemicznych uruchomiła Politechnika Rzeszowska. Według rektora uczelni prof. Piotra Koszelnika będzie on służył uczelni przez dziesięciolecia; jest świadectwem tego, że politechnika chce rozwijać technologie chemiczne.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Magazyn odczynników i odpadów chemicznych to jednokondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 580 metrów kwadratowych. Powstał w bliskim sąsiedztwie Wydziału Chemicznego. Budowa trwała półtora roku i zakończyła się miesiąc temu. Kosztowała prawie 11,5 mln zł, z czego ponad 5,2 mln zł dołożyło ministerstwo nauki.

Inwestycja na dziesięciolecia

– Cieszę się, że te pieniądze zostały dobrze zainwestowane – powiedział minister Marcin Kulasek, który w czwartek uczestniczył w oficjalnym otwarciu magazynu.

Rektor prof. Piotr Koszelnik podkreślił, że jest to inwestycja potrzebna politechnice, która będzie służyć uczelni przez wiele dziesięcioleci. – Zgromadzimy tutaj odczynniki wykorzystywane w kształceniu i nauce, a także będziemy magazynować odpady chemiczne powstające podczas badań. Przechowywanie to będzie odbywać się w warunkach bardzo restrykcyjnych i przede wszystkim bezpiecznych, zarówno dla studentów, jak i dla pracowników. (…) Ten budynek będzie świadectwem tego, że chcemy rozwijać technologie chemiczne – powiedział prof. Koszelnik.

Serce magazynu czyli 12 specjalistycznych pomieszczeń

Magazyn zastąpił wysłużoną i niedostosowaną do współczesnych norm infrastrukturę. – Do tej pory korzystaliśmy z szaf magazynowych w laboratoriach, co było uciążliwe i zajmowało cenną przestrzeń. Mieliśmy też mniejszy magazyn oraz obiekt zewnętrzny, który w ogóle nie był dostosowany do obecnych przepisów – powiedziała PAP dr inż. Marzena Szpiłyk, kierownik magazynu.

Sercem magazynu jest 12 specjalistycznych pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania substancji organicznych i nieorganicznych, substancji żrących, niebezpiecznych oraz łatwopalnych i odpadów chemicznych. Każde posiada niezależnie sterowaną wentylację i klimatyzację. To ważne ze względu na właściwości fizykochemiczne substancji wymagających różnych warunków przechowywania.

Specjalne warunki gromadzenia i przechowywania odpadów

– Nie wszystkie związki chemiczne możemy przechowywać w temperaturze pokojowej. Niektóre, jak np. substancje żrące, wymagają niższych temperatur, by zachowały swoje właściwości zgodnie z zaleceniami producentów. W tzw. „cool roomie” niska temperatura skutecznie zapobiega rozwojowi patogenów w odpadach biologicznych – tłumaczyła dr inż. Szpiłyk.

Szczególne wymogi bezpieczeństwa obowiązują w strefie zagrożenia wybuchem (Ex 2), gdzie całe wyposażenie musi być zgodne z rygorystyczną dyrektywą ATEX. Jak wyjaśniła dr inż. Szpiłyk, w pomieszczeniu tym nie mogą gromadzić się ładunki elektryczne, ani nie może dochodzić do iskrzenia. – Pracownik wchodzi tam w specjalnym fartuchu, odpowiednim obuwiu i okularach. Nawet narzędzia muszą być w wykonaniu nieiskrzącym, aby zapobiegać ewentualnym wybuchom bądź pożarom – powiedziała kierownik magazynu.

W sytuacjach awaryjnych kluczowy jest czas reakcji, dlatego dwa magazyny połączone są wspólnym przedsionkiem wyposażonym w prysznice bezpieczeństwa i oczomyjki.

Nadzwyczajne zabezpieczenia przeciwpożarowe

Magazyn został wyposażony także w zaawansowane systemy przeciwpożarowe, w tym instalacje gaśnicze oparte na mgle wodnej lub gazie IG-100 (czysty azot). – Opary kwasów w kontakcie z wodą tworzą żrący opad, który zagrażałby strażakom i pracownikom. Aby uniknąć powstawania niebezpiecznych substancji w trakcie akcji, w takich miejscach wykorzystywany jest gaz – wyjaśniła dr inż. Szpiłyk.

Jedno z pomieszczeń przeznaczone jest do porcjowania substancji chemicznych. Uczelnia może je kupować w dużych opakowaniach, a następnie bezpiecznie porcjować na miejscu, co jest znacznie tańsze.

Przed otwarciem magazynu minister nauki spotkał się z rektorami podkarpackich uczelni. Podczas rozmów Marcin Kulasek przyznał, że obecny budżet na naukę nie jest „budżetem marzeń”, co wynika z trudnej sytuacji geopolitycznej, jednak resortowi udało się go zwiększyć o blisko pół miliarda złotych. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026