“Tu pijesz bez słomki” to akcja, której celem jest wycofanie z barów i restauracji jednorazowych plastikowych słomek. Autorami pomysłu są aktywistka Areta Szpura, portal Noizz oraz fundacja Lonely Whale. Do promowania akcji włączyli się znani Polacy, m.in. Anja Rubik, Robert Biedroń czy Hubert Urbański.

“Zamordowałem lodofokę grenlandzką”, “mam na sumieniu lamparta morskiego”, “zabiłam fokowąsa brodatego” – te zdania w spocie opublikowanym przez portal Noizz wypowiadają polscy aktorzy, twórcy internetowi i aktywiści. Na filmie zobaczymy Huberta Urbańskiego, Anję Rubik, Roberta Biedronia, Michała Piróga, Krzysztofa Gonciarza czy Maffashion.

Materiał promuje inicjatywę mającą na celu ograniczanie używania przez Polaków plastikowych słomek. Organizatorzy akcji chcą, aby w barach i restauracjach w całej Polsce zaprzestano ich używania lub korzystano z ekologicznych alternatyw, a w witrynach pojawiły się naklejki z informacją “Tu pijesz bez słomki”. Z kolei klienci lokali zachęcani są do zamawiania napojów bez słomek lub picia przez słomki ze słomy, papieru lub metalu.

Akcja to odpowiedź na rosnące zanieczyszczenie mórz i oceanów odpadami tworzyw sztucznych. Jak zauważają organizatorzy, plastikowe słomki w zeszłym roku były siódmym najczęściej zbieranym śmieciem na światowych plażach. Zwierzęta morskie nie odróżniają tych odpadów od pożywienia i połykają je, co często prowadzi do śmierci.

Osoby zaangażowane w inicjatywę “Tu pijesz bez słomki” mają nadzieję, że to tylko początek zmian, które uda im się w ten sposób rozpocząć.

– Słomki to tylko mały przykład na dobry początek. Wierzę, że dzięki tej akcji zaczniemy zwracać uwagę na to co, i w czym kupujemy. Później – mam nadzieję – przyjdzie czas na resztę plastikowej ekipy: siatki, woreczki, zbędne opakowania, mieszadełka, kubki, butelki – mówi Areta Szpura, jedna z organizatorek.

Źródło: Noizz.pl

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Nie widzę nic złego w piciu ze słomki. Zawsze wrzucam śmieci do właściwych pojemników i one są właściwie zagospodarowywane. Powinno się szerzyć wiedzę o sposobach segregacji, sposobach postępowania z odpadami etc. Mam wrażenie, że ta kampania nic dobrego nie wniesie, a mogłaby zupełnie inaczej zmotywować nas do prawidłowego gospodarowania odpadami 🙂

Skomentuj