– Chcemy, aby dwie z planowanych przez Komisję Europejską demonstracyjnych instalacji wychwytu i magazynowania dwutlenku węgla powstały na terenie Polski – powiedział wiceminister Adam Szejnfeld, podczas spotkania z eurodeputowanym Jerzym Buzkiem i przedstawicielami branży energetycznej.

Rozmowy poświęcone możliwościom wdrożenia technologii CCS (ang. Carbon Capture and Storage) w Polsce odbyły się wczoraj w Ministerstwie Gospodarki.

Zdaniem wiceministra Adama Szejnfelda Polska jako kraj o bogatych zasobach węgla, musi w pełni zaangażować się w realizację tego projektu. – Według wstępnych analiz, do wybudowania takich instalacji będą potrzebne ogromne nakłady finansowe. Musimy je jednak ponieść, aby zaspokoić rosnące potrzeby na energię elektryczną i sprostać wymaganiom ekologicznym – dodał.

Eurodeputowany Jerzy Buzek poinformował, że istnieją trzy możliwości finansowania tego projektu. – Można wykorzystać pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz bezpośrednie dopłaty. Istnieje także możliwość, aby firmy budujące instalację, otrzymały kredyty emisyjne – powiedział były premier. Podkreślił również, że bardzo ważne jest, aby z naszego kraju płynął jasny sygnał od rządu i firm energetycznych o zdecydowanym udziale w tym programie.

Dyrektor Zbigniew Kamieński z Departamentu Energetyki MG przypomniał, że redukcja CO2 jest dla resortu priorytetem. – Jest to wyzwanie, które musimy koniecznie spełnić. W przygotowywanej „Polityce energetycznej do 2030 r.”, kwestia redukcji emisji dwutlenku węgla ma znaczenie zasadnicze. Liczymy też, że środki na ten cel będą pochodzić w większości z UE – powiedział dyrektor Kamieński.

Prezes Paweł Urbański z Polskiej Grupy Energetycznej zaznaczył, że spółka jest zdecydowana uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. – Obecnie budujemy w Bełchatowie blok energetyczny o mocy 850 MW, który powstaje zgodnie z technologiami umożliwiającymi wychwytywanie CO2. – poinformował. – Zależy nam, aby ten blok znalazł się w projekcie KE – dodał.

W spotkaniu udział wzięli również: Mariusz Swora – prezes Urzędu Regulacji Energetyki, prof. Krzysztof Żmijewski, Koordynator Merytoryczny Projektu Elastyn, Jan Kurp – prezes Południowego Koncernu Energetycznego.

Komisja Europejska planuje utworzyć Program Flagowy składający się z 10-12 instalacji demonstracyjnych CCS w UE. Jego celem będzie zademonstrowanie na skalę przemysłową technologii wychwytu, transportu i geologicznego magazynowania dwutlenku węgla (ang. Carbon Capture and Storage – CCS) . Polska będzie zabiegać, aby 1 lub 2 instalacje tego typu zostały zrealizowane na terenie naszego kraju i włączone do Programu UE. Faza demonstracyjna przewidziana jest na lata 2015-2020. Po jej zakończeniu, w zależności od jej wyników, technologia CCS ma stać się technologią w pełni komercyjną.

źródło: mg.gov.pl


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj