Fiński uniwersytet i polska szkoła podstawowa to laureaci V edycji Europejskiego Konkursu Recyklingu Papieru, organizowanego przez European Recovered Paper Council. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Parlamencie Europejskim.

Uniwersytet Aalto i VTT Technical Research Centre of Finland zwyciężyły w kategorii doskonalenie technologii, badanie i rozwój. Udało się to dzięki wypracowaniu innowacyjnego procesu, zwanego Ioncell-F, który polega na wyodrębnieniu włókien celulozowych z papieru i kartonu. Chociaż produkcja włókien z materiału celulozowego nie jest niczym nowym w recyklingu, to proces opracowany przez Aalto University i VTT jest innowacyjny z dwóch powodów. Po pierwsze, umożliwia wytwarzanie włókien o jakości równej lub lepszej niż te wynikające z podobnych procesów. Po drugie, proces ten sprawia, że możliwe jest wykorzystanie ligniny jako naturalnego barwnika włókienniczego.

Z kolei zwycięzcą w kategorii informacja i edukacja została polska Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tychach, która od pięciu lat realizuje projekt „Literatura za makulaturę”. W celu zachęcenia dzieci do zaangażowania się w recykling papieru szkoła zaprasza znanych polskich autorów, których honoraria pokrywane są z funduszy pozyskanych ze zbiórki i sprzedaży makulatury. Jury konkursu uznało ten projekt za niezwykle oryginalny i unikatowy w skali zarówno Polski, jak i Europy.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj