Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Polska w termowizyjnym obiektywie

Polska w termowizyjnym obiektywie
02.12.2008, o godz. 15:38
czas czytania: około 2 minut
0

Firmy znane z działań proekologicznych, instytucje publiczne odpowiadające za ochronę środowiska, a nawet organizacje ekologiczne nie zawsze dbają w swoich siedzibach o ochronę środowiska – tak wynika z raportu „Polska w termowizyjnym obiektywie” firmy ISOVER. Został on przedstawiony podczas konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Mało kto wie, że 40 proc. wytworzonej energii w Europie „konsumują” budynki. Zminimalizowanie w nich strat energii poprzez zaizolowanie budynku zostało uznane w 2007 roku przez renomowaną firmę konsultingową McKinsey za najefektywniejszy i najtańszy sposób ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Specjaliści ISOVER, firmy która na co dzień produkuje ocieplenia i izolacje, zbadali w listopadzie br. stan ociepleń 18 warszawskich budynków – siedzib firm, instytucji i organizacji działających na rzecz ochrony środowiska.  

Ponad 70 proc. z nich było źle lub bardzo źle ocieplonych. Takie właśnie budynki przyczyniają się do znacznie zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Powodują konieczność produkcji większej ilości energii, a każda megawatogodzina produkowanej w Polsce energii elektrycznej powoduje powstanie 1000 kg dwutlenku węgla.

Badanie przeprowadzono techniką zdjęć termowizyjnych, która pozwala na ukazanie promieniowania cieplnego fotografowanych obiektów.

– Wiemy, że samochody wydzielają spaliny, które niszczą środowisko. Potrafimy już segregować śmieci ponieważ zdajemy sobie sprawę, że dzięki temu będzie żyło nam się lepiej. Niestety nie zdajemy sobie jeszcze sprawy jak duże znaczenie w tym zakresie ma przeciwdziałanie stratom ciepła w naszych mieszkaniach, domach i biurach – mówi Henryk Kwapisz, szef Centrum Informacji Technicznej ISOVER Polska, współautor raportu.

Motywem do przygotowania raportu była analiza termowizyjna siedziby głównej firmy ISOVER w Gliwicach. Okazało się, że budynek jest bardzo źle ocieplony.

– Kiedy zobaczyliśmy wyniki analizy termowizyjnej naszego budynku nie mogliśmy uwierzyć, że tyle energii tracimy wskutek braku właściwego ocieplenia budynku. Jak widać szewc bez butów chodzi. Postanowiliśmy zbadać, czy teoretycznie najbardziej świadomi zdają sobie sprawę jak ocieplone są ich budynki – dodaje Henryk Kwapisz.

Ogłoszenie wyników raportu ma na celu  uświadomienie właścicielom budynków użyteczności publicznej oraz osobom posiadającym lub budującym domy, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma właściwa izolacja. Ogólne wnioski z raportu zostały przedstawione podczas rozpoczętej 1 grudnia 2008 w Poznaniu konferencji COP 14.

Autorzy raportu ISOVER pracują nad bardziej szczegółową analizą otrzymanych w badaniu danych. Wnioski planują przedstawić w pierwszym kwartale przyszłego roku.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024