Reklama

AD1A STIHL [01.04-21.04]

Polska wśród liderów recyklingu aluminium w Europie

Polska wśród liderów recyklingu aluminium w Europie
Katarzyna Błachowicz
23.09.2015, o godz. 14:58
czas czytania: około 2 minut
2

Jeszcze 20 lat temu poziom odzysku aluminiowych puszek w Polsce wynosił zaledwie 2%. 10 lat temu uzyskano już 50%, by w 2013 r. osiągnąć 79%. – Wskaźniki te plasują Polskę w pierwszej dziesiątce unijnych krajów – komentuje sytuację na rynku recyklingu aluminium Jacek Wodzisławski, prezes Fundacji Recal.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Podczas środowej konferencji „20 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce” mówiono, że największy wpływ na sytuację rynku aluminium w Polsce ma prowadzona od lat edukacja ekologiczna oraz nowelizacje przepisów okołoodpadowych promujące selektywną zbiórkę odpadów, w tym metali. System dodatkowo wspomaga blisko 30 sorterów wiroprądowych wyciągających od 10 do 15% metali nieżelaznych, w które wyposażone są instalacje sortowania odpadów. – Koszt takiego sortera zwraca się w ciągu roku, gdyż – jak zaznacza J. Wodzisławski – za 1 tonę aluminium uzyskuje się ok. 4 tys. zł.

Optymistyczne trendy z odzysku i recyklingu puszek aluminiowych nie przekładają się jednak na cały system selektywnej zbiórki w Polsce. Jak wskazuje ekspert Tomasz Styś, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, obecny poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami wynosi 17,6%. Oznacza to, że w ciągu 5 lat musi on wzrosnąć o ponad 30 punktów procentowych (czyli aż 300%),  aby uzyskać wymagane 50% w 2020 r.

Co ciekawe, pierwsza analiza standardów gromadzenia odpadów opakowaniowych w 2500 gminach wykazała, że na mapie Polski znajdują się takie, które nie zbierają selektywnie niektórych frakcji surowcowych.

– 28 gmin nie prowadziło selektywnego zbierania papieru, 4 gminy nie zbierały szkła, 5 gmin nie prowadziło selektywnego zbierania tworzyw sztucznych, 382 gmin nie prowadziły selektywnego opakowań wielomateriałowych, 231 gmin nie prowadziło selektywnego zbierania metali – wymienia T. Styś. Kolorystyka pojemników i worków do gromadzenia odpadów również była dowolna, gdyż do metalu stosowano żółty, niebieski, jak i czerwony kolor. Za to papier, jak i tworzywa sztuczne były zbierane zarówno w żółtych, jak i niebieskich pojemnikach.

Biorąc pod uwagą dobre wyniki uzyskiwane w zbieraniu i odzysku aluminiowych puszek, warto przełożyć dobre wzorce na cały system selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych, by uzyskać synergię efektów ekonomicznych i ekologicznych.

Na efektywność recyklingu wskazuje Krzysztof Baczyński, Prezes Związków Pracodawców Przemysłu Opakowań i produktów w opakowaniach Eko-Pak. – Gdy zagospodarowanie odpadów zmieszanych pochłania 80% kosztów, a zaledwie 20% selektywna zbiórka, tym bardziej należy skupić się na tej formie segregacji śmieci, a odejść od „zmory” zbierania odpadów z podziałem na suche i mokre – komentował K. Baczyński.

Oprócz omawianych kwestii na konferencji „20 lat recyklingu aluminiowych puszek po napojach w Polsce” odbywającej się 23 września 2015 r. Warszawie prelegenci poruszyli m.in. tematy związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, jej następstwach oraz o kluczowych kwestiach, które należy zawrzeć w przygotowywanych przez Komisję Europejską przepisach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Zasadniczo brak zasad - nowy raport o odpadach w Polsce - Portal Komunalny

Komentarz #1980 dodany 2015-10-14 09:53:13

[…] Na prezentacji raportu obecna była redakcja miesięcznika „Recykling”, na łamach którego pojawiły się obszerne fragmenty badania („Recykling” 10/2015). Relację z tego wydarzenia oraz wybrane informacje można było przeczytać także na Portalu Komunalnym. […]


erona

Komentarz #1981 dodany 2016-03-19 19:01:12

nope. W PL akurat 20 lat temu nie było problemu z recyklingiem więc gadanie, że teraz segregujemy więcej jest nieco śmieszne. Idźcie sobie na niedzielny spacer wzdłuż lasu, drogi, parku.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024