Polska poważnie zagrożona

Polska poważnie zagrożona
Łukasz Więcławski
05.07.2023, o godz. 9:01
czas czytania: około 1 minuty
0

Ostatni „Raport wczesnego ostrzegania”, przygotowany przez Komisję Europejską, wskazuje państwa członkowskie, którym grozi niespełnienie celów dotyczących przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych i wszystkich odpadów opakowaniowych do 2025 r. oraz celu do 2035 r. w zakresie składowania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Dziewięć państw członkowskich jest na dobrej drodze do osiągnięcia celów na 2025 r. Są to: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Niderlandy i Słowenia.

18 krajów z problemami

Niestety, 18 krajom grozi niewykonanie jednego lub obu celów na 2025 r. Estonia, Finlandia, Francja, Irlandia, Łotwa, Portugalia, Hiszpania i Szwecja są zagrożone nieosiągnięciem celu w zakresie ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, a Polsce, Bułgarii, Chorwacji, Cyprowi, Grecji, Węgrom, Litwie, Malcie, Rumunii i Słowacji grozi nieosiągnięcie celów na rok 2025 w zakresie przygotowań do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych oraz recyklingu wszystkich odpadów opakowaniowych. Niektóre kraje nadal składują większość swoich odpadów komunalnych i prawdopodobnie nie osiągną celu w zakresie ograniczenia składowania do 2035 r. Z tego względu Komisja Europejska przedstawia zalecenia tym państwom członkowskim w oparciu o stałe wsparcie finansowe i techniczne udzielane na rzecz poprawy wyników w zakresie gospodarowania odpadami.

Rekomendacje dla Polski

W rekomendacjach dla Polski znalazły się m.in. wprowadzenie systemu kaucyjnego dla opakowań z tworzyw sztucznych, wzmocnienie rozszerzonej odpowiedzialności producenta w zakresie opakowań, zwiększenie skuteczności selektywnej zbiórki odpadów, a także wzmocnienie systemów umożliwiających ponowne użycie opakowań.

Źródło: ec.europa.eu

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024