Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Polskie firmy zapłacą za opakowania wysyłane do Niemiec

Polskie firmy zapłacą za opakowania wysyłane do Niemiec
sm
15.10.2018, o godz. 12:02
czas czytania: około 3 minut
0

Polskie przedsiębiorstwa, w tym sklepy internetowe, które wysyłają do Niemiec towary w opakowaniach zawierających surowce wtórne, czekają dodatkowe wydatki. Temu, kto ich nie spełni, grożą gigantyczne kary. Od 1 stycznia zacznie w Niemczech obowiązywać ustawa o opakowaniach (VerpackG).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

O sprawie przypomina dzisiejsza “Rzeczpospolita”. Nowe przepisy obejmą firmy, które wysyłają do Niemiec towar w pudełkach, folii czy kopertach bąbelkowych. Te przedsiębiorstwa będą musiały zarejestrować się w Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister – oficjalnym rejestrze opakowań. Rejestracja jest już możliwa, trzeba jej dokonać do 31 grudnia 2018.

Eksportujesz towary do Niemiec? Musisz się zarejestrować

Bez rejestracji produkty w paczkach podlegających systemowemu rozliczaniu nie mogą być wprowadzane do sprzedaży. Zarejestrowani producenci będą umieszczeni na ogólnodostępnej stronie internetowej jednostki centralnej w celu zapewnienia pełnej przejrzystości i konkurencyjności dla innych uczestników rynku.

– Wraz z wczesnym rozpoczęciem rejestracji – już cztery miesiące przed wejściem w życie ustawy o opakowaniach – dajemy wszystkim firmom możliwość dostosowania się do nowych wymagań. Zwłaszcza małe firmy powinny mieć wystarczająco dużo czasu na sprawne wdrożenie wymogów ustawy o opakowaniach do czasu oficjalnego wejścia w życie prawa – powiedziała Gunda Rachut, dyrektor rejestru opakowań Stiftung Zentrale Stelle.

Kary nawet do 100 tys. euro!

Jak wynika z ustaleń “Rzeczposolitej” polskie firmy o tych przepisach nie wiedzą. Tymczasem ten, kto nie dokona rejestracji, będzie musiał się liczyć z karami nawet do 100 tys. euro. Ustawa  VerpackG (o poprawie oddzielnego ewidencjonowania odpadów zawierających surowce wtórne) obliguje nie tylko do rejestracji, ale również do deklaracji rodzaju i masy opakowań, którą firma wprowadzi na niemiecki rynek w ciągu roku. Od tego ma być naliczana opłata recyklingowa.

Przepisy VerpackV i VerpackG dotyczą wszystkich, którzy wprowadzają opakowania napełnione towarami, w tym materiałami wypełniającymi, na rynek. Dotyczy to również sprzedawców internetowych. Obowiązuje zasada rozszerzonej odpowiedzialności za produkt. Zatem każdy, kto wprowadza do obiegu napełnione opakowania, jest odpowiedzialny za zapewnienie ich zwrotu i odzyskania.

Utworzenie centralnego rejestru opakowań ma zapewnić lepszą kontrolę zachowania rynkowego podmiotów odpowiedzialnych za produkty i funkcjonowania systemów ewidencji w przyszłości oraz ma umożliwić skuteczniejsze ściganie i karanie za ewentualnie niewłaściwe zachowanie.

Opakowania muszą być ekologiczne

Celem wprowadzanej ustawy jest zmiana istniejącego rozporządzenia w sprawie opakowań. Obecnie obowiązujące przepisy zostaną w znacznym stopniu zmienione po to, aby wdrożyć wysokie normy ekologiczne w zakresie zbierania i odzysku odpadów opakowaniowych oraz na trwałe zapewnić skuteczną konkurencję i przestrzeganie przepisów przez wszystkich właściwych uczestników rynku.

– W Niemczech produkujemy za dużo odpadów z tworzyw sztucznych. Chcemy to zmienić, unikając niepotrzebnego plastiku i sprawiając, że opakowanie będzie lepiej zaprojektowane i bardziej ekologiczne. Przepisy dotyczące opakowań wyznaczają wyższe poziomy recyklingu. Zapewniamy także większą przejrzystość w zakresie zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych. Centrala i nowy rejestr opakowań LUCID pomogą zagwarantować sprawiedliwą dystrybucję kosztów wszystkim wprowadzającym w przyszłości. Niektórzy producenci, którzy zapomnieli o swoich obowiązkach, będą prawdopodobnie po razy pierwszy musieli pomyśleć o tym, w jaki sposób ekonomiczny i ekologiczny produkować opakowania – powiedział Svenja Schulze, federalny minister środowiska.

Źródło: Rzeczpospolita, Stiftung Zentrale Stelle Verpackungsregister

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024