Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Polskie kąpieliska pod kontrolą

Polskie kąpieliska pod kontrolą
mb
05.05.2015, o godz. 10:45
czas czytania: około 3 minut
0

Sezon letni za pasem, dlatego warto zapoznać się z raportem Najwyższej Izby Kontroli o stanie polskich kąpielisk. Brak badania jakości wody, nieprawidłowe pobieranie próbek oraz podawanie błędnych informacji o stanie wód - to tylko kilka z wniosków po kontroli NIK.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Nadzorem za okres od 1 stycznia 2012 r. do 30 czerwca 2014 r. objęto 25 jednostek administracji publicznej odpowiedzialnych za organizację i utrzymanie kąpielisk. Były to Główny Inspektorat Sanitarny, 12 urzędów gmin i 12 powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Nie jest źle…

Pozytywną informacją zawartą w pokontrolnym raporcie jest fakt, że z roku na rok coraz większa ilość polskich kąpielisk otrzymuje Błękitną Flagę. Jest to międzynarodowy certyfikat przyznawany na jeden sezon za najwyższą dbałość o czystość wody, środowisko oraz bezpieczeństwo plażowiczów. W 2014 r. mogło się nim pochwalić 29 polskich kąpielisk, dla porównania trzy lata wcześniej tylko 12. Ponadto 30% gmin podejmowało działania na rzecz poprawy jakości wody w kąpieliskach, np. gmina Mielno udzielała dotacji organizatorom kąpielisk na utrzymanie czystości i porządku na terenie plaż. W Siemiatyczach zrekultywowano zaś zbiorniki wodne, w ramach czego wprowadzano do wód zalewu preparaty z mikroorganizmami oczyszczającymi wodę oraz napowietrzano ją.

…ale mogłoby być lepiej

Jednak w ponad 60% skontrolowanych jednostek stwierdzono nieprawidłowości. W kilku gminach w miejscach przeznaczonych do kąpieli nie badano w ogóle jakości wody. W innych samorządach liczba próbek pobranych do badań była mniejsza niż wymaga tego ustawa Prawo wodne lub pobierano je z jednego miejsca, a nie jak powinno się odbywać z dwóch. Wynikało to ze sprzecznych z prawem wytycznych wydanych przez Główny Inspektorat Sanitarny. Kolejnym zaniedbaniem przez tę instytucję było niezapewnienie pozyskania pełnych i bieżących informacji o kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli od organów wykonawczych gmin oraz organizatorów kąpielisk. Skutkiem tego były nierzetelne dane umieszczone w internetowym “Serwisie kąpieliskowym”. Również państwowe powiatowe inspektoraty sanitarne nie działały wzorowo. Nie zawsze egzekwowały od organizatorów kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli wyników badań wody, a bieżące oceny jakości wody przekazywali organizatorom obiektów z opóźnieniami sięgającymi nawet 35 dni.

Zmienić ustawę Prawo wodne?

Zdaniem NIK-u dla poprawy bezpieczeństwa sanitarnego na obszarach wodnych wykorzystywanych do celów rekreacyjnych niezbędne jest podjęcie działań przez Ministra Środowiska, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych. Wnioski do pierwszego z nich dotyczą nowelizacji ustawy Prawo wodne m.in. w zakresie określenia terminu, do którego organy wykonawcze gmin obowiązane są przekazywać powiatowej inspekcji sanitarnej informacji o liczbie kąpielisk i przyczynach jej zmian w odniesieniu do poprzedniego sezonu kąpielowego wraz z wykazem kąpielisk. Główny Inspektorat Sanitarny powinien m.in. ułatwić społeczeństwu dostęp do danych Serwisu kąpieliskowego, a państwowe powiatowe inspektoraty sanitarne rzetelnie opiniować uchwały projekty gmin w sprawie wykazu kąpielisk oraz egzekwować informacje o ich liczbie.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu:

NIK o kąpieliskach – informacje szczegółowe

[poll id=”4″]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024