Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Polskie żubry pomagają w walce z pożarami w Portugalii

Polskie żubry pomagają w walce z pożarami w Portugalii
Nauka w Polsce/jw
17.09.2024, o godz. 9:59
czas czytania: około 2 minut
0

Żubry sprowadzone podczas tegorocznych wakacji z Polski do Portugalii zostały włączone w projekt przeciwdziałania częstym w tym kraju pożarom lasów i łąk - podał zarząd organizacji ekologicznej Rewilding Portugal, która jest inicjatorką tej akcji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Jak powiedział Pedro Prata, dyrektor wykonawczy Rewilding Portugal, żubry sprowadzone do dystryktu Castelo Branco w regionie Beira Baixa na wschodzie kraju wypasają się na terenie łąk przylegających do kompleksów leśnych.

Żubry tworzą przerwy ogniowe

Duże zwierzęta roślinożerne zmniejszają ryzyko wystąpienia powszechnych w tej części Europy pożarów, ponieważ wypasają się na łatwopalnej roślinności i tworzą naturalne przerwy ogniowe.

Prata dodał, że dzięki tej inicjatywie obszary leśne zyskują większy dostęp światła, co w konsekwencji prowadzi do “wzrostu trawy kosztem łatwopalnych zarośli”.

Rozmówca wyjaśnił, że podobne akcje prowadzone są od kilku lat w Hiszpanii za sprawą żubrów sprowadzanych tam z różnych regionów Europy.

Prata zastrzegł jednak, że głównym celem sprowadzenia “na stałe” podczas tegorocznego lata ośmiu żubrów z Polski, jest odtworzenie populacji tego gatunku w regionie Beira Baixa, w pobliżu pogranicza portugalsko-hiszpańskiego.

Wprawdzie służby ratownicze Portugalii zazwyczaj określają włączenie żubrów do akcji przeciwdziałania pożarom jako “krok w dobrym kierunku”, ale niektórzy eksperci twierdzą, że skuteczność takich zabiegów zależy od kilku warunków.

Wsparcie zwierząt w przeciwdziałaniu pożarom

Jak powiedział PAP komendant straży pożarnej i szef portugalskiego stowarzyszenia funkcjonariuszy obrony cywilnej Asprocivil, Ricardo Ribeiro, nie należy przeceniać pomocy stad zwierząt w walce z żywiołem.

Wyjaśnił, że w kilku miejscach Portugalii gminy rozwijają już projekty służące wypasaniu kóz i owiec na terenach, gdzie ogień z łatwością może przenieść się z jednego kompleksu leśnego na drugi. Dodał jednak, że inicjatywy te są jeszcze mało upowszechnione.

– Aby wsparcie zwierząt w przeciwdziałaniu pożarom było skuteczne, konieczne jest, aby były to duże stada wypasane na dużych terenach nieużytków rolnych – powiedział Ribeiro. Podkreślił, że taki minimalny obszar wypasu powinien liczyć 10 ha.

Dodał, że w przyszłości akcje tego rodzaju mogą być skuteczne, ale konieczne jest do tego współdziałanie jednostek portugalskiego samorządu terytorialnego.

Nauka w Polsce PAP

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad2 webinarium kontrole [12.08-26.09.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024