Polska chce razem z duńskimi partnerami podjąć prace nad uruchomieniem pierwszej farmy wiatrowej w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Taką deklarację złożył Marcin Korolec, wiceminister gospodarki podczas konferencji „Z Danią bliżej: Energia przyjazna środowisku” – informuje portal cire.pl.

Korolec podkreślił, że farma wiatrowa na Bałtyku to nie tylko wyzwanie techniczne. Ważna jest także lokalizacja tej inwestycji, ponieważ obszar, na którym mogłaby stanąć farma pokrywa się częściowo z rejonem objętym programem Natura 2000.

Wiceszef resortu gospodarki odniósł się także do wieloletnich doświadczeń Duńczyków w efektywnym wykorzystywaniu biomasy na cele energetyczne. – Chcielibyśmy powielić dobre duńskie praktyki związane z wysokosprawnym przetwarzaniem biomasy rolniczej w biometanowniach, a także z wykorzystaniem energetycznym odpadów rolniczych – powiedział wiceminister Korolec.

Dodał, że Polska w pełni popiera wszelkie działania związane z poprawą efektywności energetycznej, ograniczeniem emisji dwutlenku węgla i tym samym z zapobieganiem zmianom klimatycznym. Temat ten poruszył także Hans Michael Kofoed-Hansen, ambasador Danii w Polsce, któ®y przekonywał, że konieczne jest sporządzenie nowej, globalnej umowy klimatycznej po 2012 r., uwzględniającej cele państw rozwijających. Jego zdaniem pomocne w tworzeniu takiej umowy będą nadchodzące szczyty klimatyczne – COP 14 w Poznaniu w 2008 r. i COP 15 w Kopenhadze w 2009 r.

źródło: cire.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj